Türkiye’de çatı yapımı işlerinde tek kat yapılan çatı kapama levha kaplamaları ile tanışması uzun yıllar önce başlamıştır.İki kat metal yada osb arasına ısı izolasyon malzemesi kullanılarak yapılan ise 80' li yllar civarlarında ilk kez kullanılmaya başlanmıştır.Farklı form ve modelleri olan çatı sisteminde gerek tek kat örtülerin değiştirilmesi gerekse yeni yapılan binalarda giderek daha çok tercih edilmeye başlamasıyla sanayi ve ticari yapıların vazgeçilmez çatı kapama malzemesi haline gelmiştir. Çatı kaplama ürün standardının olmaması sektörde bazı sıkıntılar yaratmaktadır. TSE’ nin çatı kaplama mazlemesi olan sandviç panellerle ilgili olarak sadece sandviç panel yapımında kullanılan malzemeleri belirlemeye yönelik bir standardı bulunmaktadır. Bitümlü bir malzeme olan Shingle, membran, sistemlerinde renkli mineral granül, fibrocam ve kumlu yüzeyden oluşur. Esnekliği sayesinde tüm çatılarda uygulanabilen Shingle'ın en hafif çatı kapatma malzemesi olması tercih nedeni olmasına yol açmıştır. Çatılarda tonlarca yük yerine, görüntüsü ve renkleri mükemmel, artık çatı kapama uygulamalarında OSB plakaları kullanılmakta olup farklı kalılık ve levha büyüklükleri bulunan bu çatı kapatma ürünü için en önemlisi hafif, inşaatlar için vazgeçilmez ve ideal bir malzemedir. Kolay döşenmesi vakitten ve işçilikten tasarruf sağlar. Çünkü OSB zorlu hava koşullarında dayanıklı, ince detaylarda kolay çözümlü, bakım gerektirmeyen, süratle uygulanabilme özelliğine sahiptir. Değişik kalılık seçeneklerinin yanı sıra çeşitli modelleri de mevcut olan OSB çatı üstü kapatma ürünleri kullnışlı ve sağlamdır. farklı bir görüntü

- Çatı kaplama malzemeleri sektörü, pazar büyüklüğü 103 milyon m² ‘yi aşan bir
sektördür.

- Ülkemizde çatı kaplamalarında kil esaslı kiremitler çatı üstü kapatma ürünü olarak en büyük paya sahiptirler. Kil esaslı kiremitleri, özellikle deprem sonrası talebi 2. olarak çok artan hafif çatı malzemeleri (shingle,metal kiremitler) izlemektedir.Sanayi yapılarında ise genelde sandviç paneller tercih edilmektedir. 2004 yılında enflasyondaki düşüş ve ekonomideki iyileşme olgusu yapı sektöründe hareketliliğe yol açarken, çatı kaplama işkolunu da olumlu olarak etkilemiştir.2004 yılı sonunda 103 milyon metrekareye ulaşan sektörün 2011 yılı sonu itibarıyla yıllık 320 milyon metrekareye ulaşan sektörün 2012 yılında daha da çok büyüyeceği düşünülmektedir.

Türkiye'de de yılda yaklaşık olarak 320 Milyon m² çatı kaplama malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yaklaşık yarısı yenileme, bakım çatı onarımı için tüketilmektedir. Bu da bize çatıların ne kadar sorunlu olduğunu ve kaplanan çatı izolasyon malzemelerin ve uygulama işçiliklerinin ne kadar niteliksiz olduğunu göstermektedir.
Nitelikli bir malzeme ve işçilikle kaplanan bir çatının, bu kadar bakım ve onarıma ihtiyaç
göstermemesi gerekir. Çatı kaplamalarındaki bu sorunlar önemli miktarda kaynak israfına neden olmaktadır.
Yurtdışında çatı katları, binaların en keyifli mekanları olarak algılanırken; Türkiye'de ise çatı altındaki daireler talep görmediği gibi , diğer dairelere göre biraz daha düşük değerdedirler. Geçmişte çatı için kullanılan kapatma malzemelerinin çok kısıtlı olması nedeniyle , çatılardaki sorunlar tam olarak çözülememekte iken; son 20 yılda Türkiye'de çok değişik türde çatı kaplama malzemelerinin üretilmesi veya ithal edilmesiyle çatılardaki sorunları çözecek her türlü imkan mevcut hale gelmiştir.
* Yapılan, üretilen çatı kaplamalarına uygulama standartları konulması, çatı bölümü izolasyon kaplamasında kullanılan malzemeler ne kadar mükemmel olursa olsun, standartlarına uygun olarak uygulanmayan malzemeler,her zaman sorun yaratmaktadır. Bunun için uygulama standartlarının koyulması gerekir. Koyulacak bu standartlara göre uygulama yapılmalı ve nihai tüketici, mimar, mühendis v.b. kişilerde yapılan uygulamaların standartlarına uygun olup
olmadığını denetleyebilmelidir. Bu denetlemenin yapılabilmesi için de önce standartların koyulması gerekir.

Uygulama olarak çatı izolasyonu işlemi yekpare olarak : çatı kapama  yada lokal çatı kapatma şeklinde olabilir.

.
* Çatı eğimlerindeki % 33'lük sınırlamanın bir an önce kaldırılması,çatı altlarının mekan
olarak kullanılır hale gelmesi, Türkiye'de önümüzdeki 30 yıl süresince yılda en az 500.000 konut yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak konut üretimi yetersizdir. Buna rağmen, çatı altları mekan olarak kullanılamamaktadır. Geleneksel çatı izolasyon malzemeleriyle yapılan yüksek eğimli çatılar sorun yarattığı için genellikle çatı eğimleri % 33 ile sınırlandırılmıştır. Bu eğim oranı ile; çatı altlarının üsütü kapatma yapılarak mekan olarak kullanılması imkansız hale gelmektedir. Halbuki çağdaş çatı kaplama malzemeleri çok yüksek eğimlerde döşenebilmekte, dolayısı ile çatı altlarının mekan olarak kullanılması mümkün olmaktadır. Çatı altlarının gereken çatı onarımı yapılarak mekan haline gelmesi çok küçük maliyetlerle konut üretiminin % 15- 20 artması anlamına gelir ki, bu da Türkiye ekonomisine büyük katkı demektir. Sonuç olarak çatı eğimlerindeki % 33'lük sınırlamanın aslında bir an önce kaldırılması lazımıdır.

Tüm Çatı İzolasyon sorularınız için Firmamız ile iletişim kurabilirsiniz...

 

* Ses izolasyonu, Isı su yalıtımı uygulamaları ile detaylı bigi için tıklayın. >

* Yeni Çatı sistemleri fiyatları hakkında kapsamlı detaylı bilgi için tıklayın.>
* Çatı için aktarma fiyatları hakkında bilgi için tıklayın.>
* Duvar ve Çatı sistemleri için yapılan Isı Yalıtımı uygulamalarından olan Mantolama hakkında bilgi için tıklayın. >
* Dış cephe mantolama, İzolasyon sistemleri ve yalıtım hakkında bilgi için tıklayın ..>
• Bina Çatı Yükseltmek ve Çatı yapımı ile ilgili detaylı bilgi Tıklayın. >
• Çatı Yalıtımı ve Çatı üstü Kaplama sis. ile ilgili detaylı bilgi için Tıklayın. >
• Kiremit Çatılar Kiremit Çatı sistemleri ile ilgili bilgi almak için Tıklayın. >
•Çatı Sistemleri, Çatı Fiyatları, Çatı Kaplama, Çatı İstanbul Bölgesi Çatıcı hizmeti almak için tıklayın. >
Çatı İşleri,Çatı Tadilatı, Çatı Aktarma hakkında bilgi almak için>>
•Mutfak Dolapları ve Mutfak Dolabı hakkından bilgi almak için tıklayın.>>
•Mutfak Fiyatları ve Mutfak Dolapları için tıklayın.>>
•Çatı Onarımı Çatı İşleri için tıklayın.>>>
•Çatı Aktarma ÇatI Aktarmak işleri için tıklayın.>>
•Çatı işleri ve Çatı işi için tıklayın. >>
çatı izalasyonu çatı ızolasyon fiyatları için tıklayın. >>
•Dış yalıtım dünyada uzun yıllardan beri uygulanan bir yalıtım sistemidir devamı için tıklayın. >

* Çatı ısı su sistemleri ve Çatı İle ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın. >

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
w w w . i s i y a l i t i m . c o m