DRENAJ

Drenaj, suyun oluşturabileceği tahribatları engellemek için yapılara uygulanan su uzaklaştırma veya direnç sağlama işlemlerine verilen genel isimdir.

Drenaj sistemi yaptırmak, bilgi veya teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25

Elit Yapı İzolasyon

Drenaj Nasıl Yapılır?

Çatı, inşaat çevresi, inşaat temeli, yol ve benzeri alanlarda suyun yarabileceği bozulmaları engellemek için profesyonel drenaj işlemleri uygulanır. Bu yüzden “drenaj nasıl yapılır” sorusunun cevabı, drenaj yapılacak alana göre cevaplanmalıdır. Aşağıda inceleyebilirsiniz.

Çatı Drenaj İşlemi

Çatınızın yağmurdan, kardan etkilenmemesi ve uzun ömürlü olması için profesyonel çatı drenaj sistemleri gerekmektedir. Bu işlem uygulanırken seçilen drenaj borusu, drenaj levhası, negatif basınçlı çatı süzgeci ve benzeri malzemeler, uygulamanın yapılacağı yapıya göre farklılıklar gösterir. Dolayısıyla her çatı için aynı (standart) drenaj işlemi uygulanmaz. Daha detaylı bilgi için müşteri portföyünde marka bilinirliği yüksek firmaların yer aldığı Elit Yapı‘dan destek alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve teklif almak için:
Elit Yapı İzolasyon0216 367 25 25

Elit Yapı, bugüne kadar gerçekleştirdiği çatı drenaj uygulamalarında uzun ömürlü yapıların oluşmasını sağlamış ve müşteri portföyünü %100 memnun ederek özellikle İstanbul’da drenaj konusunda tercih edilen kurum olmuştur.

Bu sayfada inceleyebilirsiniz: İstanbul Çatı ve Yapı Ustası

Çatı Drenaj Sistemleri Neden Önemli?

drenaj-istanbul

Farklı ve zorlu iklimlere maruz kalan, özellikle yoğun yağış olan bölgelerde çatı yapılarında bozulmalar görülür. Çatıda kullanılan malzemelerin suya dayanıksız olması ve su tahliye sistemlerinin yetersiz olması genellikle su baskınları gibi istenmeyen sonuçlara sebep olur. Çatı akması, su baskınları, çatı yapısında bozulmalar ve benzeri durumlar, yanlış yapılmış drenaj işlemlerinin sonucudur. Bu tür olumsluzluklarla karşılaşmamak için çatı drenaj sistemlerinde Elit Yapı’dan bilgi almayı unutmayın.

Drenaj Maliyetleri – Fiyatlar

Aslında drenaj uygulamasında kullanılan malzemeler için birim fiyat veya fiyat aralağı vermek oldukça zordur. Bunun nedeni, drenaj uygulaması yapılacak alanın büyüklüğü, yapısı ve istenilen malzemenin kalitesi gibi fiyatı etkileyen çok fazla faktörün olmasıdır.

Dolayısıyla drenaj borusu, drenaj pompası, drenaj levhası, drenaj keçesi vb malzemelerin fiyatlarını öğrenmek için önce güvenilir bir inşaat-yapı firmasına ihtiyacınızı özetlemeniz gerekmektedir. Elit Yapı’yı arayarak bilgi alabilirsiniz:

Daha detaylı bilgi ve teklif almak için:
Elit Yapı İzolasyon0216 367 25 25

Peki fiyatı etkileyen faktörler neler? Malzeme bazında tek tek detaylandırmak gerekirse;

  • Drenaj borusu fiyat: Malzeme tipine ve miktarına göre farklılık gösterir. 0216 367 25 25 ‘i arayarak drenaj borusu fiyatı alabilirsiniz.
  • Drenaj pompası fiyat: Marka, model ve kapasiteye göre farklılık gösterir. 0216 367 25 25 ‘i arayarak drenaj pompası fiyatı alabilirsiniz.
  • Drenaj levhası fiyat: Uygulama alanına (m2) ve malzeme yapısına göre farklılık gösterir. 0216 367 25 25 ‘i arayarak drenaj levhası fiyatı alabilirsiniz.

Drenaj Borusu Nasıl Döşenir?

Genellikle yapının bodrum katında, tabandan ortalama 2 metre daha derine yerleştirmiş drenaj pompası odası vardır. Yalıtılan, uzaklaştırılan suyun yer altındaki birikme seviyesini ölçen şamandıra da burada konumlandırılır. Su seviyesi belirli bir sınıra ulaştığında pompa harekete geçer ve suyu yukarı basarak uygun borularla yapının çevresinden uzaklaştırır. Drenaj boruları, yapının büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Bu işleme iç drenaj denilmektedir.

Dış drenaj işleminde ise çatıdan başlayarak yapının dışarıdan suyla temas eden tüm bölgelerine uygun proje çizilir. Bu projeye göre uygun drenaj boruları, dirsekler ve yönlendiriciler kullanılır. Yön verilmiş su, yapıya uzak bir noktada konumlandırılmış su çukuruna veya uygun rögara aktarılır. Çatının büyüklüğü, yapının kapladığı alan ve çevre şartlarına göre kullanılacak drenaj borularının yapısı farklılık gösterebilir.

Bu kısım, yazılı olarak tarif etmenin ötesinde ciddi bir drenaj ustalığı gerektirmektedir. Deneyimli ve alanında uzman drenaj ustası/drenaj ustaları için Elit Yapı’dan destek alabilirsiniz.

Elit Yapı İzolasyon0216 367 25 25

Elit Yapı İzolasyon | Drenaj Sistemleri Uzmanı