Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul Çatı izolasyonu, ve ısı, ses su izolasyonu sistemleri hakkında aradığınız herşeye buradan ulaşabilirsiniz. 2019-08-27T12:27:10Z http://www.isiyalitim.com/feed/atom WordPress ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır ? Çatı Teknikleri Uzmanı Tavsiyeleri]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2335 2019-08-27T12:14:00Z 2018-03-31T12:18:07Z Sen Binayı en üst kısmından sınırlayarak yapıların iç ortamını dış kaynaklı atmosfer koşullarından ayıran üst yapı kabuğunu oluşturmak için yapılan imalat şeklinin geneline: “çatı izolasyonu sistemi“ denilmektedir. Çatı sistemlerinin başlıca ana işlevi: yağmur, kar yağışı, dolu yağışı, don, fırtına, gece ve gündüz sıcaklık farklarını, Güneşin UV ışınlarını, rüzgâr, gibi dış atmosfer koşullarının etkisi altındaki, yapının […]

The post Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır ? Çatı Teknikleri Uzmanı Tavsiyeleri appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
 1. Sen Binayı en üst kısmından sınırlayarak yapıların iç ortamını dış kaynaklı atmosfer koşullarından ayıran üst yapı kabuğunu oluşturmak için yapılan imalat şeklinin geneline: “çatı izolasyonu sistemi“ denilmektedir.

Çatı sistemlerinin başlıca ana işlevi: yağmur, kar yağışı, dolu yağışı, don, fırtına, gece ve gündüz sıcaklık farklarını, Güneşin UV ışınlarını, rüzgâr, gibi dış atmosfer koşullarının etkisi altındaki, yapının iç ortamda kullanıcıların yaşam konforu şartları aktivitelerini sağlıklı şekilde yerine getirebilmesi için istenilen düzeyde su izolasyonu, ısı konforu, ses konforu, vb. kullanıcı gereksinmelerini karşılamak ve yapı ile kullanıcı sağlığını korumak amacı ile imal edilen çatı sistemlerine: “çatı izolasyon” uygulamaları olarak adlandırılır, söz konusu işlevi yerine getirmesi için, birbirini tamamlayan çeşitli alt çatı izolasyonu sistemlerin belirli bir düzende bir araya gelmesinden oluşmaktadır.  Sırası ile sayacak olursak bunlar: çatı konstrüksiyonü sistemleri, çatı kaplama sistemleri, çatı üzeri su izolasyonu. yağmur suyu drenajı atık sistemi, ses izolasyonu sistemleri, buhar dengeleyici kaplama örtüleri, ısı yalıtımı sistemleri, vb. izolasyon malzemelerini kapsayan yalıtım sistemlerinden oluşmaktadır.

 

Günümüzde Kentsel dönüşüm adı altında yıkılıp yeniden yapılan yeni binalarda kısa zamanda ortaya çıkan çoğu kez karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi genel adı ile: çatı izolasyonu sistemleri kaynaklı olup, yeni yapıların en çok karşılaşılan sorunu “Hatalı şekilde yapılan çatı sistemlerinden çıkmaktadır.” Bunun en önemli sebebi ise:  Binaların proje aşamasında tasarımı her ne kadar doğru şekilde projeye uygun olarak çizimi yapılmış olsa bile çatı sistemlerinde tasarımdan sonra en büyük önem teşkil eden: çatı uygulama yöntemi sıra çatı sistemleri imalatı uygulamasına geldiği zaman hatalı ve kalitesiz şekilde yapılan çatı imalatı uygulama işçiliği ve 2. ve 3. sınıf kaliteden yoksun “sadece ucuz olması nedeni ile tercih edilen çatı izolasyon malzemeleri kullanılmasından dolayı”  kısa zamanda hatalı çatı imalatı sorunları ortaya çıkmakta bu yüzden ortaya çıkan çatı imalat hatalarını sonradan revize edilmesi pahalı maliyetleri beraberinde getirir. Yanlış şekilde yapılan çatı imalatlarını telafi edebilmek için, gereksiz ekonomik kayıpların yaşanacağı gerçeğini unutmadan çatı sistemlerinin gerek tasarım gerek uygulama aşamasında profesyonel yaklaşım ile dış atmosfer koşullarına, sıcak ve soğuk iklim şartlarına yüksek dayanım sağlayan kaliteli çatı malzemeleri kullanılarak yapılan çatı sistemleri uygulanması suretiyle çatı imalatı yapılması şüphesiz çatı imalindeki tercih edilmesi gereken en doğru seçim olacaktır.

 

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25

İstanbul Çatı İzolasyonu Sistemi Uygulama Firması| Elit Yapı İzolasyon

 

The post Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır ? Çatı Teknikleri Uzmanı Tavsiyeleri appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
0
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[Çatılarda En Fazla Tercih Edilen Konstrüksiyon Türü]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2322 2017-11-01T14:23:38Z 2017-10-15T16:56:23Z Yapıların yıpranıp, deforme olmasına sebep olan başlıca doğa faktörleri şu şekildedir: Dolu, şiddetli fırtınalar, yağmur, kar, rüzgar, sıcak-soğuk ani hava değişimleri. Bu gibi dış etkenlerden yapıyı korumak amacıyla inşa edilen yapı elemanına çatı sistemleri denir. Çatı sistemlerinin ana konstrüksiyonları (iskeletleri) ahşap, çelik ve betonarme malzeme ile imal edilebilmektedir. İstanbul’da Çatı Yapımında, En Fazla Tercih Edilen Konstrüksiyon […]

The post Çatılarda En Fazla Tercih Edilen Konstrüksiyon Türü appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

Yapıların yıpranıp, deforme olmasına sebep olan başlıca doğa faktörleri şu şekildedir: Dolu, şiddetli fırtınalar, yağmur, kar, rüzgar, sıcak-soğuk ani hava değişimleri.

Bu gibi dış etkenlerden yapıyı korumak amacıyla inşa edilen yapı elemanına çatı sistemleri denir.

Çatı sistemlerinin ana konstrüksiyonları (iskeletleri) ahşap, çelik ve betonarme malzeme ile imal edilebilmektedir.

İstanbul’da Çatı Yapımında, En Fazla Tercih Edilen Konstrüksiyon TürüÇatı Konstrüksiyon Malzemesi

Özellikle ikamet amacıyla konut olarak kullanılan evlerde ahşap konstrüksiyon kullanılmaktadır. Konutlarda özellikle tercih edilmesinin en büyük sebebi, dış ortamın sıcak ve soğuk farklarını daha az yansıtan yalıtkan bir malzeme olmasıdır.

Yalnızca İstanbul değil; tüm Türkiye’de ahşap kontrüksiyon tercihi ağırlıktadır.

Ahşap dışında büyük açıklığa sahip iş yeri, garaj, fabrika ve benzeri yapılarda, korozyona uğramamak şartıyla daha uzun ömürlü olması, ayrıca imalat süresinin daha kısa sürmesi sebebiyle betonarme ya da çelik çatılar tercih edilmektedir.

Tüm çatı imalatları kar ve rüzgar yüklerini emniyetle taşıması, yağmur ve kar sularını bina içine almadan, en hızlı ve düzenli biçimde yağmur oluk ve borularına akıtarak, binadan tecrit edilerek uzaklaştırmaları su izolasyonu mantığındaki temel sebeptir.

Elit Yapı İzolasyon | Çatı Sistemleri Uzmanı

📞  0(216) 367 25 25

The post Çatılarda En Fazla Tercih Edilen Konstrüksiyon Türü appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
0
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[En İyi Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Bu 6 Adımı Uygulayın!]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2308 2017-10-08T15:30:56Z 2017-10-08T15:30:56Z Isı yalıtımı, yaşam alanlarımızdaki sıcaklığı muhafaza etmek için uygulanan tüm işlemleri kapsar. Yalnızca soğuk kış günlerinde değil; sıcak yaz günlerinde de ideal oda sıcaklığını koruyabilmek önemlidir. Doğru yapılmış ısı yalıtım uygulamaları sizi hem yazın sıcağından, hem de kışın soğuğundan koruyabilir. Bu aynı zamanda enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. Peki, en iyi ısı yalıtımı nasıl yapılır? Bu […]

The post En İyi Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Bu 6 Adımı Uygulayın! appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

Isı yalıtımı, yaşam alanlarımızdaki sıcaklığı muhafaza etmek için uygulanan tüm işlemleri kapsar. Yalnızca soğuk kış günlerinde değil; sıcak yaz günlerinde de ideal oda sıcaklığını koruyabilmek önemlidir. Doğru yapılmış ısı yalıtım uygulamaları sizi hem yazın sıcağından, hem de kışın soğuğundan koruyabilir. Bu aynı zamanda enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. Peki, en iyi ısı yalıtımı nasıl yapılır?

en iyi ısı yalıtımı yöntemleri

Bu soruyu cevaplamak için bir yapıyı (müstakil ev, apartman, daire, iş yeri ve benzeri) komple değerlendirmek gerekir. En iyi ısı yalıtımı, çatıdan temele kadar her şeyin doğru planlanması ile mümkündür. Bu detaylar eviniz henüz inşaat aşamasındayken ihmal edilmiş olsa da üzülmeyin. Isı yalıtımı işlemleri, sonradan da uygulanabilmektedir. Şimdi en iyi ısı yalıtımı nasıl yapılır sorusunu adım adım cevaplayalım.

En İyi Isı Yalıtımı Yöntemleri

6 adımda en iyi ısı yalıtımı yöntemlerini inceleyin. Bu yöntemlerin tamamı, evlerinize sonradan uygulamanızın mümkün olduğu yöntemlerdir. Aşağıdaki adımları uygulayarak faturalarınızı düşürebilir, daha konforlu bir yaşam alanı edinebilirsiniz.

Bu sayede, israfın da önüne geçmiş olursunuz.

1- Mantolama işlemi:

Dış cephe mantolama veya iç cephe mantolama işlemlerini kapsar. Mantolama, duvarların içeriden veya dışarıdan, ısı yalıtımı yapan malzemelerle kaplanması işlemidir. Toplu yaşam alanlarında, apartman yönetimi ortak nokayı bulabilirse genellikle dış cephe mantolama işlemi tercih edilir. Eğer anlaşma sağlanamazsa en sık tercih edilen yöntem, iç cephe mantolama işlemidir. Bu işlemin nasıl yapıldığını, fiyatlarını ve diğer tüm detayları mantolama sayfasında inceleyebilirsiniz.

2- Doğru Cam/Pencere Seçimi:

Pencerelerinizde çift cam kullanmak hem ses, hem de ısı yalıtımı için oldukça önemlidir. Dikkatlerden kaçan detay ise camların kalınlığıdır. Birçok ev sahibi, kışın soğuk etkisinden korunmak için evin bütün odalarında kalın camı tercih ediyor. Bu doğru bir yöntem değil çünkü kalın camlar aynı zamanda güneşin ısıtıcı ışınlarını da kesiyor. En iyi ısı yalıtımı için güneye bakan cephelerde ince cam, kuzeye bakan cephelerde ise kalın cam tercih edilmelidir.

3- Çatı Yapımı:

Bazı evlerin çatıları henüz yapılmamış veya farklı amaçlarla kullanılmak üzere yapılandırılmamış olabiliyor. Bu tür evlerde sıcaklığı muhafaza etmek oldukça güçtür. Çatıyı kullanım amacınız piramit modelinde çatı yapımına uygun değilse bile düz zeminde uygulanabilecek ısı yalıtımı yöntemlerini değerlendirebilirsiniz. Bu konuda en detaylı bilgiyi Elit Yapı İzolasyon‘dan alabilirsiniz.

4- Çatı Aktarma ve Çatı Tamiri:

Mevcut çatınız zamanla deforme olmuş olabilir. Bununla birlikte, ilk yapım aşamasında ısı yalıtımına önem verilmeden yapılmış da olabilir. Bu gibi durumlarda, çatınızın suyu tahliye etme veya ufak bir ısı yalıtımından daha fazla işlevi olmayacaktır. En iyi ısı yalıtımı için çatınızın da çeşitli yalıtım malzemeleriyle güçlendirilmesi, arızaların giderilmesi gerekmektedir.

Çatı aktarma işlemi, bütün bu detayları kapsayan etraflıca bir çalışmadır. Çatı tamiri ise normalde yeterli olduğu varsayılan çatınızın kısmi eksiklerini giderme işlemine denir. Sonuç olarak: Çatınız ısı yalıtımına uygun değilse, ideal oda sıcaklığını korumanız neredeyse imkansızdır. Bu yüzden, çatı uzmanı bir firmadan durum tespiti yapmasını isteyebilirsiniz.

5- Doğru Petek ve Kombi Kullanımı:

Evinizdeki kalorifer petekleri eski tip ızgara modelinde ise yeni model kalorifer petekleriyle değiştirmenizde fayda var.

En çok yapılan hatalardan biri de yalnızca oturma odasındaki kalorifer peteklerinin yakılmasıdır. Bu yöntem size ne faturalardan, ne de sıcaklıktan yana tasarruf sağlamaz. Evin ideal oda sıcaklığına ulaşıp, sıcaklığını koruyabilmesi için komple duvarların ısınması gerekmektedir. Bu da evinizdeki tüm odaların kalorifer peteklerini açmanız gerektiği anlamına geliyor.

Kombinizin bakımını düzenli yaptırmanız ve kalorifer peteklerinin düzenli şekilde havalarını almanız ısı yalıtımını güçlendirecektir. Aksi halde kombinizi yüksek dereceye ayarlasanız bile ideal oda sıcaklığına ulaşamayıp enerji israfı yapabilirsiniz.

6- Halı Kullanımı:

Evinizin zemininde ısı yalıtımı olsun veya olmasın, halı kullanımı oda sıcaklığını daima etkileyecektir. Özellikle yün halılar sıcaklığın korunmasında önemli etkiye sahiptir.

Halıları mevsimsel olarak değiştirmek de iyi bir tercih olabilir. Kışın kullanacağınız halıları daha kalın, yazın kullanacağınız halıları daha ince tercih edebilirsiniz.

En iyi ısı yalıtımı yöntemleri genel olarak bunlardır. Daha teknik detaylar da var ancak son kullanıcı tarafında en kolay aksiyon alabileceğiniz yöntemleri yazmaya çalıştık. Örneğin, binanın drenajı da ısı yalıtımı açısından önemlidir. Her ne kadar drenaj işlemlerinin asıl amacı yapınızı suyun tahrip edici etkilerinden korumak olsa da bu işlemin ısı yalıtımına etkisi vardır.

Çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse; eksikleri olan bir drenaj sistemi düşünün. Bu durumda suyun, bina çevresinden doğru bir şekilde uzaklaştırılması mümkün olmaz. Bu da duvarlarınızın kısmen nemli veya suyu emmiş olacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda hem yapınızın ömrü kısalır, hem de ısı yalıtımı zayıf olur. Drenaj işlemleri hakkında daha detaylı bilgiyi “drenaj nedir” bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Elit Yapı İzolasyon | İstanbul – Maltepe (Merkez Şube)

The post En İyi Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Bu 6 Adımı Uygulayın! appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
0
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[Çatı Onarımı Neden Önemlidir? Uzmanından Bilgi ve Teklif Alın]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2255 2018-03-31T11:57:56Z 2017-09-26T13:50:00Z Çatı Onarımı, Bilgi ve Teklif Almak İçin İrtibat: 0216 376 25 25 Elit Yapı İzolasyon | İstanbul Çatı, binanın tepe kısmında bulunduğundan dolayı binanın yukardan ve yan cephelerden gelen dış kuvvetlere karşı korunmasını sağlamaktadır. Dünya üzerindeki atmosfer kaynaklı etkenlerden korunmak için çatı önemli bir vazife görmektedir. Bu nedenle çatı onarımı işi zamanında yapılmalıdır. Aksi halde daha […]

The post Çatı Onarımı Neden Önemlidir? Uzmanından Bilgi ve Teklif Alın appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

Çatı Onarımı, Bilgi ve Teklif Almak İçin İrtibat: 0216 376 25 25
Elit Yapı İzolasyon | İstanbul


Çatı, binanın tepe kısmında bulunduğundan dolayı binanın yukardan ve yan cephelerden gelen dış kuvvetlere karşı korunmasını sağlamaktadır. Dünya üzerindeki atmosfer kaynaklı etkenlerden korunmak için çatı önemli bir vazife görmektedir. Bu nedenle çatı onarımı işi zamanında yapılmalıdır. Aksi halde daha yüksek çatı onarım fiyatları kaçınılmaz olmaktadır. Daha düşük çatı onarım fiyatları için çatının düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekmektedir.

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonİstanbul Çatı Onarımı | Elit Yapı İzolasyon

Çatı onarımı işi ayrıca bina yalıtımı için önemlidir. Özellikle kışın binaların ısınması için büyük masraflar yapılmaktadır. Bu masrafları kısmak için binanın iyi yalıtılmış olması gerekmektedir. Binanın duvarlarının yalıtımı artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bina duvarları köpük gibi malzemeler ile kaplanarak duvarların ısı yalıtımları yapılmaktadır.

çatı onarımı

Binanın çatısı ise çeşitli yalıtım malzemeleri ile kaplanarak çatı yalıtımı yapılmaktadır. Çatı için kullanılan yalıtım malzemeleri dış etkenlere maruz kaldığından dolayı zamanla yıpranmakta ve ısı kayıpları artmaktadır. Bu nedenle çatı onarımının yapılması önem taşımaktadır.

Çatı onarımı işinin bir diğer faydası olası su akıntılarını engellemesidir. Özellikle kiremit ile kaplı binalarda kiremitlerin hasar görmesi durumunda bina içine yağmur ya da kar sularının aktığı görülebilmektedir. Bu akıntıları engellemek için kırık kiremitlerin değiştirilmesi ve diğer kiremitlerin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Kısaca kiremit aktarma işi olarak bilinen bu çatı onarımı işiyle binalarda su sızmalarının önüne geçilmektedir.

Çatı Onarımında Bilinmesi Gereken Yasal Detaylar

Çatı onarımı ile ilgili bilinmesi gereken diğer detaylardan kısaca bahsetmek yerinde olacaktır. Bilindiği üzere her işin bir maliyeti olduğu gibi çatı onarımının da maliyeti vardır. Bu maliyet kullanılan malzemeye ve yapılan işçiliğe göre hesaplanmaktadır. Her ne kadar onarım işinde ucuz malzeme ile çatı onarım fiyatları aşağıya çekilebilse de uzun vadeli düşünüldüğünde kaliteli malzeme kullanımı daha mantıklıdır. Kaliteli malzeme uzun vadede daha az sorun demektir. Çatı onarım fiyatları bu nedenle çeşitlilik göstermektedir.

Çatı onarımı ile ilgili bir diğer önemli detay apartman çatılarıdır. Apartman çatıları kat mülkiyeti kanununa göre ortak yapılardandır. Apartman çatıları ortak mülkiyet olduğundan dolayı buraların tamiratı sonucu ortaya çıkan onarım fiyatları da tüm bina sahiplerine eşit olarak paylaştırılmalıdır. Çatı katının başka biri tarafından kullanılması halinde durum değişmemekte olup, kat malikleri çatıda yapılan tamirat işlerinden eşit derecede mesuldür. Bazen ortaya çıkan yüksek onarım fiyatları ev sahipleri ile apartman yönetimleri arasında ihtilafa sebep olmaktadır. Çatının, apartmanın ortak yapılarından biri olduğu bilinerek ihtilaflar çözülebilmektedir. Her şey usulüne göre, çatı onarımı apartman yönetmeliği uyarınca yapılır ise bir sorun olmayacaktır. Ayrıca apartman gibi çok kişinin yaşadığı yerlerde apartman çatı onarım sözleşmesi mutlaka yaptırılmalıdır. Bu sözleşme, tarafları hukuki olarak bağladığından hesap verilebilirlik garanti altına alınmış olur.

Siteler ve apartmanlar çeşitli yönetmeliklere göre yönetilmektedir. Bu binalarda yapılan çatı tamiratı işleri de çatı tamir yönetmeliği ile uyumlu olmalıdır. Bu yönetmeliğin aksine yapılan tamiratlar hukuki sonuçlar doğurabilmektedir. Çatı onarımı apartman yönetmeliği usulüne uygun yapılırsa istenmeyen hukuki sonuçlardan kaçınılmış olacaktır.

Çatı Onarım Fiyatları Değişiklik Göstermektedir

Onarım işinde farklı illerde farklı maliyetler ve farklı çatı onarım fiyatları ortaya çıkabilmektedir. Mesela, İstanbul gibi büyük şehirlerde ilçelerden ilçelere göre bile farklılaşmaktadır. Örneğin, çatı onarımı Ümraniye fiyatları ile çatı onarımı Beyoğlu fiyatları arasında farklılıklar olabiliyor.

Çatı tamirleri için İstanbul gibi büyük şehirlerde fiyat almak için işinde uzman çatı firmaları ile görüşmek faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra çatı onarımı için ustanın gelip önceden çatıyı incelemesi ortalama bir fiyat çıkarabilmek adına önemlidir.

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon Elit Yapı İstanbul

The post Çatı Onarımı Neden Önemlidir? Uzmanından Bilgi ve Teklif Alın appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
4
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[Çatı Tamiri Nedir, Nasıl Yapılır? İstanbul’un Çatıcısı Elit Yapı Açıklıyor]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2250 2017-10-05T19:51:08Z 2017-09-25T13:22:46Z Çatı Tamiri İçin İrtibat: 0216 376 25 25 Elit Yapı İzolasyon | İstanbul Çatı Tamiri Nedir? Çatılar, doğal faktörlere karşı binaları korurken zaman içerisinde deforme olabilirler. Dolayısıyla, belirli zaman aralıklarıyla veya herhangi bir tahribat durumunda tamir edilmeleri gerekir. Çatı tamiri, en az çatı yapımı kadar hassas ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Çatılar binaların ısı yalıtımı için […]

The post Çatı Tamiri Nedir, Nasıl Yapılır? İstanbul’un Çatıcısı Elit Yapı Açıklıyor appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

Çatı Tamiri İçin İrtibat: 0216 376 25 25
Elit Yapı İzolasyon | İstanbul


Çatı Tamiri Nedir?

Çatılar, doğal faktörlere karşı binaları korurken zaman içerisinde deforme olabilirler. Dolayısıyla, belirli zaman aralıklarıyla veya herhangi bir tahribat durumunda tamir edilmeleri gerekir. Çatı tamiri, en az çatı yapımı kadar hassas ve uzmanlık gerektiren bir iştir.

çatı tamiri istanbul

Çatılar binaların ısı yalıtımı için önemli bir yapı elemanı olup, bu sayede yüzde 25 oranında enerji tasarrufu yapılabilmektedir. Çatılar binanın korunması adına önemli yapılar olduğundan zaman zaman tamir edilmesi gerekmektedir. Bugün çatı tamiri İstanbul gibi bir metropolde, çok fazla binanın bulunması nedeni ile önemli bir sektör olarak göze çarpmaktadır. İstanbul’un ilçelerinde de durum farklı değildir. Örnek: Çatı tamiri Ümraniye ilçesinde de önemli bir iş gücüne sahiptir.

Çatı tamiri, çatı yapı elemanlarının tamir edilmesini, kırılan dökülen parçalarının değiştirilmesini anlatan bir ifadedir. Çatı tamiri yapılarak binanın ısı yalıtımına katkıda bulunmak ve yağmur, kar sularının bina içine akmasını engellemek mümkündür. Bunun yanı sıra çatı oluk tamiri yapılarak çatıda oluşan atık suların bina dışına güvenle aktarılması sağlanmaktadır.

Çatı tamiri, çatı malzemelerinin, oluklarının, izolasyon malzemelerinin değiştirilmesini ve yenilenmesini kapsamaktadır. İşte bu nedenle çatı tamiri fiyatları çatının ne kadarlık bir tamirat ile yenileneceğine göre değişmektedir. Çatı tamiri İstanbul ilinde milyonlarca insanın yaşaması ve birçok binanın olması bu ilde uzman çatı firmalarının doğmasına neden olmuştur.

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonİstanbul Çatı Tamiri Uzmanı | Elit Yapı İzolasyon

Çatı Tamiri Nasıl Yapılır?

Çatı tamiri binanın genel güvenliği için önemli olduğundan ihmal edilmeden yerine getirilmesi gereken bir iştir. Bu nedenle çatı tamiri nasıl yapılır sorusu cevaplanması gereken bir sorudur. Çatılar her yıl düzenli olarak kontrol edilerek çatılarda meydana gelen bozulmaların ve yıpranmaların giderilmesi gerekmektedir. Eğer çatıdaki bozukluk çatının büyük bir kısmında var ise bu durumda çatının tamamen değiştirilmesi daha mantıklı olacaktır.

Çatı tamiri aşamalarına kısaca göz atarsak;

Çatı tamiri işine öncelikle çatı iskeletinin tamiri ile başlanmalıdır. Çatı iskeleti çatı malzemesini üzerinde taşıyan ve genellikle demir profillerden oluşan bir yapıdadır. Çatı iskeleti tamir edilmeden yapılacak bir tamirat çatıda zamanla çökmelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çatı iskeleti tamir edildikten sonra diğer kısımlara geçilebilir. Eğer çatı iskeletinin tamamında bir hasar var ise bu yüksek çatı tamiri fiyatları demektir. Çatı tamiri fiyatları için yetkili bir çatı uzmanına danışmakta fayda vardır.

Çatı iskeleti tamir edildikten sonra yapılması gereken çatı üst malzemesinin tamiri işlemleridir. Çatı üst malzemesinin tamiri ise kullanılan malzemenin cinsine göre değişmektedir. Mesela sac ile kaplı bir çatının tamiri aşamasında sac açıklıklarının giderilmesi için kesme ya da vidalarından ayırma işlemi yapılabilir. Ya da atermit ile kaplı bir çatıda atermitleri kırmadan çatının profil kısımlarına basarak değiştirme ve tamirat işlemleri yapılabilmektedir. Her farklı malzemenin kırılganlığı ve monte süreçleri farklı farklı olduğundan çatı tamiri işinde malzemeye göre davranmak gerekmektedir.

Çatı tamiri işinde dikkat edilecek bir diğer kısım ise çatı oluk tamiri işlemidir. Çatı oluk tamiri nasıl yapılır sorusu sorulabilir. Çatı olukları çatı üzerinde biriken kar ve yağmur sularının çatı ve bina dışına aktarılması amacıyla çatı kenarlarına yapılan ve genellikle sac gibi ince malzemeden üretilen yapılardır. Bu yapılar zamanla tıkanarak ya da kırılarak işlevlerinden uzaklaşmaktadır. Çatı tamiri işlemlerinden birisi de tıkanan ya da kırılan olukların tamiri işlemidir. Çatı oluk tamiri yapılarak pis suların bina duvarlarını yalamadan bina dışına aktarımı işlemi yapılabilmektedir.

Çatı tamiri işinde dikkat edilecek bir diğer detay ise çeşitli eklem yerlerinin, mesela baca bitimlerinin tamiri işlemidir. Çatı üzerinde çeşitli yapılar bulunabilmektedir. Mesela çatı üzerine monte edilen çanak antenler, güneş enerjileri gibi yapıların çatıya temas eden ayakları binanın sudan korunmasını ve ısı yalıtımını engellemektedir. Bu nedenle bu kısımların dikkatle çeşitli yalıtım malzemeleri ile doldurulması ve üzerinin kapatılması çatı tamiri için gerekli olacaktır.

Çatı tamirinde dikkat edilecek son detay ise çatı altı yalıtım malzemelerinin tamiridir. Çatı altları çeşitli yalıtım malzemeleri ile kaplanarak binanın kış aylarında soğuması engellenmektedir. Genellikle köpük ya da izocam ile kaplanan bu kısımlarda meydana gelecek yıpranmalar binanı ısı kayıplarının artmasına neden olacaktır. Bu kısımların gerekli ise değiştirilmesi şarttır.

“Çatı tamiri nasıl yapılır” sorusuna tatmin edici bir cevap bu şekilde verilebilir.

Sonuç olarak çatı onarımı, çatı iskeleti, çatı üst yapı malzemesi, çatı oluk tamiri, çatı altı yalıtım malzemesi ve çatı üzerindeki güneş enerjisi ve çanak anten gibi yapıların çatı ile birleştiği kısımların değiştirilmesi ve yenilenmesi aşamalarını kapsamaktadır. Uzun yıllar çatıdan kaynaklı sorunlar yaşamamak için her yıl düzenli olarak çatıların kontrol edilmesi ve gereken tamirat işlerinin yapılması gerekmektedir.

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonElit Yapı İzolasyon | İstanbul 

The post Çatı Tamiri Nedir, Nasıl Yapılır? İstanbul’un Çatıcısı Elit Yapı Açıklıyor appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
2
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[İstanbul’un Çatı Ustası Elit Yapı İzolasyon | En İyi Ustaları Çağırın]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2245 2017-10-05T19:53:23Z 2017-09-24T12:44:50Z Çatı Ustası İhtiyacınız İçin İrtibat: 0216 376 25 25 Elit Yapı İzolasyon Çatı Ustası Kimdir? Çatılarda ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi ve giderilmesi için uzman ve bilgili kişilere çatı ustası denilmektedir. Yapıların en önemli ve koruyucu unsurlarından biri olan çatıların yapımında ve tamirinde bilgili, tecrübeli çatıcılar ile çalışılması önemlidir. İyi Bir Çatı Ustası Hangi Niteliklerde Olmalıdır […]

The post İstanbul’un Çatı Ustası Elit Yapı İzolasyon | En İyi Ustaları Çağırın appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

Çatı Ustası İhtiyacınız İçin İrtibat: 0216 376 25 25
Elit Yapı İzolasyon


Çatı Ustası Kimdir?

Çatılarda ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi ve giderilmesi için uzman ve bilgili kişilere çatı ustası denilmektedir. Yapıların en önemli ve koruyucu unsurlarından biri olan çatıların yapımında ve tamirinde bilgili, tecrübeli çatıcılar ile çalışılması önemlidir.

İyi Bir Çatı Ustası Hangi Niteliklerde Olmalıdır

Çatılar en fazla dış etmene maruz kalan kısımlardır. Ayrıca iyi bir çatı da binanın ömrünü uzatmaktadır. Bu açıdan çatıların sağlamlığı yanında periyodik olarak da çatı elemanları tarafından kontrollerinin ve bakımlarının yapılması gerekmektedir. Çatı ustaları genel olarak çatı izolasyon ustası, çatı tamir ustası, mantolama ustası şeklinde uzmanlaşsa da genel olarak benzer işler yapmaktadırlar.

çatı ustası-istanbul

İyi bir çatı ustası arayanlar öncelikle fiyatlara göre değil, çatı ustasını ustalık ve iş becerilerine göre seçmelidirler. Kötü yapılmış veya yanlış tamir edilmiş bir çatı daha sonrasında binanın dayanıklılığı yanında estetiğini bile bozabilecek sorunlara neden olabilir. İnşaat sürecinde fark edilmese bile bir bina için çatının önemi çok fazladır. Korumadan yalıtıma ve estetiğe kadar binayı tamamlayan en önemli yapı elemanı konumundadır.

Profesyonel çatı ustalarından bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonMerkez Şube: İstanbul – Maltepe

Çatıcılar Nasıl Seçilmelidir

İyi bir çatı ustası seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Gelin şimdi bunlara kısaca bir göz atalım;

 • Konusunda bilgili bir çatı ustası için ilk ve en önemli adım iş yaparken kendisinin ve elemanlarının güvenliğini sağlamasıdır. Hangi yükseklikte çalışırlarsa çalışsınlar çalışanlarının ve kendisinin iş güvenliğine dikkat etmelidir. Çünkü özensiz ve dikkatsiz bir usta, ölümle sonuçlanabilen kazalara neden olabilmektedirler. Bu gibi kötü durumlar sadece çatı ustasını değil bina sahiplerini de etkilemektedir. Olası tüm kazalardan işin sahibi de hukuki açıdan sorumlu olmaktadır. Bu açıdan iş sahiplerinin binalarının çatısında çalışanlarının iş güvenliğini sağlayıp sağlamadığını kontrol etmesi yerinde olacaktır.
 • Çatı ustalarının seçiminde, çatı ustası İstanbul olsun veya Türkiye’nin herhangi bir yerinde olursa olsun benzer niteliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak ne yazık ki deneyimsiz ve bilgisiz şekilde çatı tamiratı yapan kişilerde piyasada bulunmaktadır. Bu sebeple çatı ustası seçiminde geçmişte yapmış olduğu işlerin araştırılması da önemli bir husustur. Alınacak referanslar ile çatınızın onarımı daha doğru şekilde olacaktır. Yanlış çatı onarımı çatı işçilik fiyatları ve diğer maliyetleri arttıran bir unsur olacaktır.
 • Ayrıca çatı ustası seçiminde yapmış olduğu çatıların niteliklerine de bakılmalıdır. Çünkü ahşap çatı onarımı konusunda deneyimli bir çatıcı, betonarme çatı onarımı konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Hele ki çatı çelik malzemeden yapılmış ise daha fazla bir uzmanlık gerektirmektedir. Çatının niteliği seçilecek olan ustanın deneyimleri ile birbirine bağlantılıdır.
 • Genel kanı olarak İstanbul çatı ustası daha deneyimlidir diye düşünülse bile bu yanlış bir intiba olabilmektedir. Çünkü çatıcıların deneyimleri yer, bölge gibi coğrafi koşullara bağlı değildir. Asıl olan deneyim yapılan işe bağlıdır. Çatıcılar ustalık gerektiren bir mesleği icra ederler. Bununla birlikte bazen bölgesel deneyimler de çatı ustası seçiminde etkili olabilmektedir. Bölgedeki yapıları bilmesi ve tanıması da çatıcıların işini kolaylaştıran bir unsur olabilmektedir.
 • Çatı ustası seçiminde maliyette önemli olsa bile çatıcıların tecrübesi maliyetin önüne geçebilmelidir. Düşük maliyetler ile yanlış kişilerin seçilmesi daha sonrasında daha fazla şekilde ödenecek tutarların oluşmasına neden olabilir.
 • Mutlaka planlı ve programlı bir şekilde çalışan bir usta ile çalışmalıdır. Çatıcı ne kadar profesyonel ise yaptığı iş o kadar hızlı ve temiz olacaktır. Tecrübeli çatıcılar, detaylara dikkat eden en küçük sorunları bile atlamadan çözen kişilerdir.
 • Çatı ustası seçiminde doğru ve yeterli bilgi veren ustalar ile çalışılmalıdır. Ne yapacağı, nasıl yapacağı, hangi malzemeleri kullanacağı gibi detaylar hakkında net ve açıklayıcı olmalıdır. İyi bir çatı tamir ustası iş sahibini yaptığı iş konusunda yeterli seviyede bilgilendiren ustadır.

Yukarıda sıraladığımız nitelikler yanında binanın ve çatının durumu, coğrafi koşullar, malzemeler gibi birçok etmende usta seçimini etkileyebilmektedir. Çatı ustası arayan şirketler olsun bireyler olsun bu seçim her zaman çok dikkatli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır.

İstanbul çatı ustası merkezinden bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonUnutulmamalıdır ki çatılar hata kaldırmaz.

Çatı Elemanları Görevleri

Çatı elemanları, çatının şekline, boyutuna, malzemesine bağlı olarak farklı görevler yerine getirirler. Teras çatılar veya kiremit, metal benzeri örtüler ile çatı örtüsü bulunan binalarda farklı çeşit işler yaparlar.

Çatısı, çatı örtüsü ile kaplı binalar en fazla çatı ustası arayanlar arasında yer almaktadır. Bunun nedeni de bu tarz çatıların yapılarda çok fazla şekilde kullanılmış olmasıdır. Metal, shingle, kiremit veya farklı malzemeler olarak çatı örtüsüne bağlı binalarda daha karmaşık bir iş gerektirir. Bu tarz binaları çatı yapımı, onarımı ve tamiratı da ona bağlı olarak yüksek risklidir. Ayrıca bu tarz çatılarda bulunan yapı elemanlarının fazla bazen de komplike olması teknik ve kapsamlı bir çalışma gerektirir.

Çatı ustası, ister onarım ister sıfırdan çatı yapımı olsun, yapılacak çatı kadar binanın özeliklerini de dikkate alması gerekmektedir. Her türlü kriter dikkate alındıktan sonra proje hazırlanmalı, maliyetlenmeli ve teklif verilmelidir. Binada bulunan katların sayısı, binanda kullanılan malzeme, yapının şekli yanında çatının boyutu da farklı yöntemler gerektirmektedir.

Çatı ustası, eğer sıfırdan bir çatı yapıyor ise dikkat edeceği en önemli konu çatıda kullanılacak malzemenin binaya olan etkisidir. Bu hususa dikkat etmeyen bir çatıcı eksik ve hatalı bir iş yaparak bina sakinlerinin hayatını tehlikeye atacaktır. Çatı malzemesi uygunluğundan sonra binanın bulunduğu bölgenin coğrafi ve iklim şartları değerlendirilir. En son aşamada ise bu çatı için en uygun kalitede malzemenin seçilmesidir. Tüm bu aşamalar sonrasında sıra işlerin maliyetinin çıkartılması sürecine gelir.

Yeni Bir Çatının Yapım Süreci Nasıldır

Eğer sıfırdan bir çatı yapımı olacak ise ilk aşama çatıcıların çatı zeminini uygun hale getirmesi ile başlar. Zemin düzenlemesi yapıldıktan sonra çatıcılar, yalıtım için gerekli koşulları sağlarlar. Sonrasında çatının iskeleti kurulur. Aynı zamanda yağmur ve kar sularının çatıdan atılması için su giderleri, su tahliye boruları ve ısınma işlemi için kullanılacak sistemin bacalarının inşasına geçilir.

Tüm bu işlemler çatı ustası tarafından yapılan projelere bağlı olarak belirli bir sıra ile yapılır. Herşey tamamlandıktan sonra da çatı iskeletinin üstüne yalıtım yapılır ve çatı malzemesi ile çatı kaplanır. Bu aşamada izolasyoncu çok önemli bir rol oynar.

Mevcut Bir Çatının Tamir Süreci Nasıldır

Mevcut bir çatının tamirat veya onarımı yapılacak ise süreç daha hızlı işler. Çatı tamir ustası ilk aşamada çatının durumunun tespitini yapar. Buna göre yapılacakları planlar, maliyetlendirilir.

Çatının onarımı sırasında su oluklarından, yalıtım malzemesine, çatı örtüsünden iskeletine kadar tüm detaylar çatı tamir ustası tarafından dikkatle uygulanır. Basit veya kapsamlı olsun tüm çatı onarımları, sonrasında yaşanacak problemlerin önlenmesi açısından planlı, özenli ve dikkatli bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki çatı yapımı veya tamiratı uzmanlık isteyen bir iştir. Bu sebeple konusunda ehil kişiler ile çalışılması önemlidir. Deneyimli, tecrübeli ve profesyonel bir çatıcı sizin olduğu kadar binanızın da sağlığını koruyacaktır.

Çatı Uzmanı Elit Yapı İzolasyon’dan Teklif Alın: 0216 367 25 25

The post İstanbul’un Çatı Ustası Elit Yapı İzolasyon | En İyi Ustaları Çağırın appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
4
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[Kiremit Çatı Yapımı | İstanbul Kiremit Çatı Ustası Elit Yapı Anlatıyor]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2234 2017-10-05T19:56:12Z 2017-09-16T10:15:43Z İstanbul kiremit çatı ustası irtibat no: 0216 376 25 25 Elit Yapı İzolasyon Kiremit: Kil toprağının pişirlmesiyle elde edilen ve genellikle çatılarda kullanılan bir tür yapı malzemesidir. Kiremit çatılar: Binaların tepelerine nizami bir şekilde dizilmiş kiremitlerden oluşan çatılardır. Eskiden tek tip kiremit çatı malzemesi kullanılırken özellikle inşaat sektörünün gelişmesi ile değişik tip ve ebatlarda kiremitler […]

The post Kiremit Çatı Yapımı | İstanbul Kiremit Çatı Ustası Elit Yapı Anlatıyor appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

İstanbul kiremit çatı ustası irtibat no: 0216 376 25 25
Elit Yapı İzolasyon


kiremit çatıKiremit: Kil toprağının pişirlmesiyle elde edilen ve genellikle çatılarda kullanılan bir tür yapı malzemesidir.
Kiremit çatılar: Binaların tepelerine nizami bir şekilde dizilmiş kiremitlerden oluşan çatılardır.

Eskiden tek tip kiremit çatı malzemesi kullanılırken özellikle inşaat sektörünün gelişmesi ile değişik tip ve ebatlarda kiremitler imal edildi ve binalarda kullılıyor.

Kiremit çatı yapımı veya kiremit dizimi, diğer çatı uygulamalarından çok farklı bir süreçtir. Kiremit, yapısı itibariyle birbiri ile bağlantılı parçalardan oluşur. Bu parçaların düzenli olarak dizilmesi, ince işçilik ve düzgün bir gönyeleme ile mümkündür. Aksi halde çatılarda kaymalar ve kiremitlerin düzensiz görünmesi, bunun bir neticesi olarak da bina içine su akması gibi olumsuzluklar görülecektir. Bu yüzden, çatı yapım veya onarım ihtiyaçlarınızda, en deneyimli İstanbul kiremit çatı ustalarını bünyesinde bulunduran Elit Yapı İzolasyon‘dan bilgi almayı unutmayın!

Kiremit veya diğer çatılar hakkında bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonMerkez Şube: İstanbul – Maltepe

Kiremit Çatı Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kiremit çatı yapımı inşasında, öncelikle zeminin ahşap kaplama ile sağlamlaştırılması gerekmektedir. Kiremitlerin kaymaması için gereken eğim verilerek çatının iskeleti tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra hafif eğimli çatılarda kiremitler olukları bir diğerinin üstüne gelecek şekilde dizilirler. Genellikle dizim işine köşelerden ve tabandan başlanmaktadır.

Yanlış dizilen bir kiremit, domino etkisiyle diğer kiremitlerin de yanlış dizilmesine neden olacağından, uygulamada dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca kiremitler, taşınma esnasında ya da uygulama esnasında kırılabildiğinden kiremit çatı yapımı işinde taşıma ve uygulama hassas bir şekilde yapılmalıdır. Bu yüzden herhangi bir çatı ustasıyla değil; alanında uzman kiremit çatı ustası ile çalışıyor olmak oldukça önemlidir.

Kiremit Çatı Nasıl Yapılır?

kiremit çatı yapımı

Kiremit çatısı ihtiyacı olan birçok kişinin aklına ilk olarak gelen soru, kiremit çatı nasıl yapılır sorusudur. Bu soruya verilecek en uygun cevap ise, uzman personellerce yapılması şeklinde olacaktır. Gerekli emniyet tedbirlerini almış ve ustalık belgesi bulunan tecrübeli çatı ustaları, en iyi, en doğru ve en dayanıklı çatıları inşa ederler. Kiremit çatıların yapım aşamasına kısaca bir göz atarsak;

 • Kaliteli malzemelerin seçilmesi,
 • Çalışanların güvenliğinin sağlanması,
 • Çatıların kiremit ile kaplanması,
 • Baca diplerinin ve diğer hassas noktaların su kaçaklarına karşı yalıtılması,
 • Gerekirse olukların temizlenmesi, şeklindedir.

Kiremit çatı nasıl yapılır sorusundan sonra akla gelen bir diğer soru ise kiremit çatı ne kadar sürede yapılır sorusudur. Bu sorunun cevabı, çatının büyüklüğüne göre değişmektedir. Yapım aşaması bir gün ile bir hafta arasında değişebilmektedir. Kiremit çatı yapımı, İstanbul ve yakın bölgelerde Elit Yapı İzolasyon’un referans alanıdır. İstanbul’da kiremit çatı yapımı konusunda yüzlerce referansımız (kurumsal & bireysel) mevcuttur.

Kiremit Çatı Modelleri Nelerdir?

Kiremit, pişmiş bir malzeme olduğundan ısı tutması, ısı yalıtımı yüksektir. Bunun yanı sıra kiremit doğal görünümü ile evlerin çatılarının şık durmasını da sağlamaktadır. Günümüzde değişik kiremit çeşitleri ile binaların çatılarının daha şık gösterilmesi mümkün hale gelebilmektedir. Kiremit çatı modelleri kullanılan kiremit cinsine göre isimlendirilmektedir.

Şimdi kısa kısa en bilinen kiremit çatı modellerine bir göz atalım;

Marsilya Kiremit Çatı Modeli

Marsilya kiremit ülkemizde en çok kullanılan ve satılan kiremit çeşididir. Kenardan ve üst taraftan yanındaki ve üstündeki kiremitlere kenetlenebilen bir yapıda olduğundan dolayı su geçirgenliği oldukça az olan bir modeldir.

Osmanlı Kiremit Çatı Modeli

Alaturka kiremit de denilen Osmanlı modeli, estetik görünümü ve yüksek su aktarım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Her türlü çatı tipi ile uyumlu bir ürün olup, kenetsiz bir şekilde uygulanmaktadır.

Granada Kiremit Çatı Modeli

Bu kiremit ile yapılan çatılar genellikle villaların çatıları olmaktadır. Akdeniz havzasında sıklıkla kullanılan bu çatı modelinde az kiremit ile çok alanın kaplanması mümkündür.

Kiremit Çatı Hesaplarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kilden yapılan ve kırmızı-kahverengi yapısı ile şık bir görünüme sahip kiremit ile çatıları süslemek mümkündür. Bunun yanı sıra çatımızın kiremit ile kaplanması halinde ne kadar maliyet çıkacağı da önemlidir. Burada önemli olan birkaç husus var: Öncelikle kullanılacak kiremidin seçimi yapılmalıdır. Seçilen kiremidin ebatları belirlenerek bir metrekareye kaç tane kiremit sığacağı hesaplanmalıdır. Çatı kiremit hesabı nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevap vermek yerinde olacaktır.

Kiremit çatı ustası İstanbul

Hesaplama yaparken çatının eğimli olması kafa karıştırmamalıdır. Burada genellikle çatının bir tarafının en ve boyları birbiri ile çarpılarak elde edilen sonuç iki ile çarpılarak çatının tamamının boyutları hesaplanmaktadır. Toplam metrekareyi bulduktan sonra bulunan bir metrekareye sığan kiremit sayısı ile çarpılır ise çatıya ne kadar kiremit gideceği hesaplanabilir.

Toplam maliyet kiremit adedi ortaya çıktıktan sonra birim kiremit fiyatı üzerinden hesaplanır. Mahya kiremitler, çatının iki yakasının birleşim yerlerini kapatmak için kullanılmakta olup onların hesabı da ayrıca yapılmaktadır. Kiremit çatı fiyatları hesaplanırken uzman görüşü almak gerekmektedir.

Fiyat almak için arayınız:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonKiremit çatı yapım, onarım (İstanbul’da ve yakın bölgelerde)

Kiremit Çatının Diğer Çatılara Göre Avantajları Nelerdir?

Kiremit çatı malzemesi bazı yönleri ile diğer çatılardan ayrılmaktadır. Bu avantajları sıralamak gerekirse:

 • Binanın estetik görünmesini sağlayan bir malzemedir.
 • Pişirme yöntemi ile hazırlandığından ısı dayanıklılığı ve ısı tutmayı yüksektir.
 • Üzerine bir ağırlık konulmadıkça ya da üzerinde oynama yapılmadıkça oldukça uzun ömürlüdür.
 • Ufak kalıplar halinde üretildiğinden bakımı ve tamiri kolay ve masrafsızdır.

Bu çatıların, diğer çatı ürünlerine göre daha birçok avantajı mevcuttur.

Kiremit Çatıların Altının Yalıtım Malzemeleri İle Kaplanması Neden Gereklidir?

Her ne kadar ısıyı hapseden ve su geçirmeyen bir yapıya sahip olsa da çatı kiremit altı su yalıtımı çok önemlidir. Çatının altının çeşitli yalıtım malzemeleri ile kaplanması binanın daha kolay ısınması için de gerekli ve önemli bir unsudur.

Kiremit altları genellikle PVC membran ya da düz membran gibi çatı örtü malzemeleri ile kaplanmaktadır.  Ayrıca daha farklı malzemeler ile çatıların su geçirmezlikleri de arttırılmaktadır. Kiremit altı çatı örtüsü fiyatları kullanılan malzemeye göre değişmektedir.

Kiremit Çatı Yapımının Maliyeti İle İlgili Merak Edilen Hususlar

Kiremit çatı malzemesi ile çatılar kaplanırken fiyat hesaplama işi bu konuda bilgili uzmanlar eli ile yapılmalıdır. İyi bir uzmana ihtiyaç duyulmasının nedeni, çatının ana yapının bir parçası olması ve mukavemet değerlerinin doğru hesaplanmasının öneminden geçmektedir.  Kiremit çatıların yapımları işi teknik kısmı olan bir iş olduğundan dolayı bir uzmandan yardım almak yerinde olacaktır.

İstanbul kiremit çatı uzmanı Elit Yapı’dan fiyat almak için arayınız:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

Bunun yanı sıra iklim koşulları ve dış etkenler, maliyet hesaplanırken dikkate alınması gereken hususlardandır. Çatının metrekaresinin hesaplanması, alt yapının yeterliliğinin kontrol edilmesi gibi detaylar nedeni ile çatı kiremit fiyatları hesaplanmasında bir uzmanın desteği lazım olmaktadır. Unutulmamalıdır ki kiremit çatı, detayı ve inceliği fazla olan bir iştir.

Bu çatı tipinde, yapım ayrı; onarım ayrı hesaplanmalıdır.

Kiremit çatı kaplama malzemesinin yenilenmesi ve eski kiremitlerin yenileri ile değiştirilmesi su geçirgenliğinin sağlanması ve ısı yalıtımı için gerekli bir işlemdir. Kiremit çatı aktarma olsun, sıfırdan yapım olsun maliyetler uzman incelemesinden sonra ortaya çıkarılabilmektedir. Sıfırdan yapılmasına nazaran yenileme fiyatları daha düşüktür.

Ayrıca kiremit çatı maliyetleri hesaplanırken alt yalıtım malzemesinin ve baca ya da ayakların yalıtımı için kullanılan malzemenin maliyete etkisi de unutulmamalıdır.

Kiremit Çeşitleri Nelerdir?

Kiremit tek tip bir malzeme olmayıp birçok çeşidi vardır. Piyasada en çok kullanılan kiremit çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Osmanlı kiremiti
 • Marsilya kiremiti
 • Mahya kiremiti
 • Granada kiremiti
 • Akdeniz kiremiti

Bu kiremit çeşitleri ile farklı kiremit çatı modelleri ortaya konulabilmektedir. Farklı binaların ihtiyaçlarına göre farklı kiremit çeşitleri kullanılabilmektedir. Renk olarak düşünüldüğünde günümüzde sıklıkla kırmızı ya da tuğla rengi kiremitler tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra kiremit kullanılmadan kiremit görünümlü çatı kaplama ile binaların şık bir görünüme kavuşması da mümkün olmaktadır.

Elit Yapı İzolasyon | Merkez Şube: İstanbul – Maltepe
0216 367 25 25

The post Kiremit Çatı Yapımı | İstanbul Kiremit Çatı Ustası Elit Yapı Anlatıyor appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
0
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[Çatı Yapımı İncelikleri | İstanbul Çatı Yapım Uzmanı Açıklıyor!]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2225 2017-10-05T19:58:29Z 2017-09-13T19:53:38Z Yapıların üst kısımlarını doğanın yıpratıcı etkilerinden korumak amacıyla yapılan, aynı zamanda ısı yalıtımına yarayan yapılara çatı denir. İnşaat sektörünün gelişmesi ile çok çeşitli yapı çeşitlerine bağlı olarak değişik tarz, malzeme ve estetik görünümde çatı çeşitleri de geliştirildi. Çatı yapımında çok ciddi bir mühendislik süreci bulunmaktadır. Çünkü çatıların kar veya rüzgarın neden olduğu yükleri taşıması, dışarıdan […]

The post Çatı Yapımı İncelikleri | İstanbul Çatı Yapım Uzmanı Açıklıyor! appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

çatı yapım ustasıYapıların üst kısımlarını doğanın yıpratıcı etkilerinden korumak amacıyla yapılan, aynı zamanda ısı yalıtımına yarayan yapılara çatı denir. İnşaat sektörünün gelişmesi ile çok çeşitli yapı çeşitlerine bağlı olarak değişik tarz, malzeme ve estetik görünümde çatı çeşitleri de geliştirildi.

Çatı yapımında çok ciddi bir mühendislik süreci bulunmaktadır. Çünkü çatıların kar veya rüzgarın neden olduğu yükleri taşıması, dışarıdan gelen yağmur veya kar sularını bina içerisine almadan binadan uzaklaştıracak şekilde tasarımının ve inşasının yapılması gereklidir. Ayrıca dikkat edilecek hususlar arasında sadece mevsimsel koşullar değil; coğrafi koşullar da çatı yapımı sürecine etki etmektedir. Coğrafi durumlar çatının eğitime, şekline ve boyutuna verilecek şeklin belirleyicisi olabilmektedir.

Örnek: İstanbul’da çatı yapımı genellikle orta eğimli tercih edilmektedir. İstanbul’da çatı yapımı konusunda 18.yılı aşkın deneyimi olan Elit Yapı İzolasyon’dan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çatı yaptırmak, bilgi veya teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonİstanbul’da Çatı Yapımı ve Yapı Çözümleri – Maltepe

Çatı Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • Ahşap
 • Çelik
 • Beton

gibi inşaat malzemeleri kullanılmaktadır. Ancak çoğunlukla çatı malzemesi olarak ahşap malzemeler kullanılmaktadır. Kullanılan yapı malzemesi çatı yapım aşamaları süreçlerini ve fiyatlarını etkiler.

Çatı Çeşitleri Nelerdir

Çatılar genel olarak yapıldıkları malzemeler yanında eğimleri ve eğilimlerine göre çeşitlendirilirler. Yapı sektöründe çatı yapımında kullanılan malzemeler çelik, beton ve en fazla olarak da ahşaptır. En fazla kullanılan ahşap yapı malzemesi çatı özelliklerine kısaca bir göz atalım.

Ahşap Çatı Yapımı Özellikleri Nelerdir

Genellikle ahşap, betonarme veya kagir binalar üzerine uygulanmaktadır. İstanbul’da çatı yapımı için binalarda genellikle ahşap iskelet tercih ediliyor. Bu tarz çatıların makasları ve tüm eğimli yüzeyleri ahşap malzemelerden yapıldığı için ahşap çatılar olarak anılır. Ancak ahşap malzemelerin değişen maliyeti, çatı yapımı maliyeti sürecinde birbirinden farklı fiyatların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Fiyat teklifi almak için İstanbul’un çatı uzmanı Elit Yapı’yı arayabilirsiniz.

Bilgi veya teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonİstanbul – Maltepe

Ahşap çatı yapımı çeşitleri şu şekildedir;

 • Oturma Ahşap Çatılar
 • Mertekli Çatılar
 • Asma Çatılar

Oturtma Ahşap Çatılar

Oturtma ahşap çatılarda, çatı makası yükü dar bir açıklık ile dış duvarlara ya da bölmelerin duvarlarına veya betonarme plaklara doğru iletmektedir. Bu tür ahşap çatı yapımı inşasında çatılar taşıyıcı kirişlere, duvar veya betonarme bir döşemeye gelecek şekilde oturtulur. Yani oturma çatılar yüklerini bu makaslar aracılığı ile duvar, kiriş veya betonarmeye aktarır.

Çatının makasları 2 ile 4 metre aralıklar ile yerleştirilir. Ayrıca makasların üzerine de eğilimli kısmın yükünü taşıyacak olan aşık isimli yapı parçaları konulur. Aşıkların arasındaki mesafe ise 2 ile 3 metre arasında olur. Bu tarz ahşap çatı yapımı sürecinde aşıkları da desteklemek yanında çatının yan taraftan gelecek basınçlara dayanıklılığını arttırmak için göğüsleme ismi verilen yapı elemanları da kullanılmaktadır. Göğüslemeler 45 derece eğimle çakılmakta ve uzunlukları 100 ile 140 cm arası olmaktadır.

Mertekli Çatılar

Ahşap çatı yapı çeşitleri arasında olan bir diğer inşaat şekli mertekli çatılardır. Mertekli çatılar boyu ve genişliği 4 metreden az olan beşik tarzı çatılardır. Bu tarz çatıların yapımı aşamasında mertek aralıkları 40 ile 90 cm olarak yapılabilinmektedir.

Asma Çatılar

Bir diğer ahşap çatı çeşidi ise asma çatılardır. Asma çatı yapımında çatının makasları kirişlere ya da yükü taşıyan bölmelerin duvarları üzerlerine bindirilir. Yani oturma çatılardan farklı olarak çatının yükü betonarme döşemeye bindirilmez. Bu tarz çatıların inşasında çatının tüm elemanları alttan bakıldığına açık bir şekilde görülebilinir.

Asma çatılar ile oturma çatılar arasındaki en büyük fark çatının yükünü yan taraflardaki mesnetlere aktaran yanlama ve gergi yapı elemanlarının kullanılmış olmasıdır. Asma çatıların düşüm noktalarında en önemli kısım çubuk eksenlerinin aynı noktada kesişmesi gerekliliğidir. Bu birleşmeler bulon veya lama ismi verilen bağlama demirleri ile de takviye edilirler. Asma çatıların yanlama, göğüsleme, gergi ve diyagonalleri bir bütün olarak basınç kuvvetine karşı çalışır. Bunun yanında bırakma kirişi, askı ve kuşaklar ise asma çatıda olacak çekme kuvvetine karşı çalışmaktadır.

 

Çelik ve Betonarme Çatılar

Yapı malzemesi olarak çeliğin gerilmeye karşı olan dayanıklılığı çatılarda çelik kullanımını da arttıran bir unsurdur. Çelik çatı yapımı inşasında çatı makasları blon, perçin ve kaynak ile birleştirilir.

Çatı inşasında kullanılan bir diğer malzeme de betonarmedir. Betonarme yapıları üstten gelecek olan etmenlere karşı korumaktadır. Betonun sağlam ve dayanıklı olması yanında estetik açıdan da genel olarak depo, garaj, spor salonları, cami, gösteri ve alışveriş merkezleri gibi binalarda bu tarz çatılar kullanılır.

Betonarme çatılarda betonarme çerçeve genel olarak kabuk veya kemer şeklinde inşa edilmektedir. Eğimleri yüzde 1 veya 2 olan betonarme çatılara teras çatı ismi verilmektedir. Teraslar genel olarak yapıyı dış etmenlere karsı koruyacak şekilde inşa edilir. Yani terasa gelen kar veya yağmur suyu bu eğim vasıtası ile toplanır ve oluklar aracılığı ile uzaklaştırılır.

Eğimlerine Göre Çatı Çeşitleri

Ayrıca çatılar eğilimli yüzeylerine bağlı olarak da farklı isimler almaktadır. Çatının eğilimli yüzeyinin ne şekilde olacağı mimari tasarımına kullanım amacına ve yapının genel planına bağlı olarak değişmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sundurma çatı,
 • Beşik çatı,
 • Kırma çatı,
 • Mansard çatı,
 • Fenerli çatı,
 • Kombine (kelebek) çatı,
 • Testere dişli (set) çatı,
 • Kanatlı çatı,
 • Kule çatı,
 • Kubbe çatı
 • Silindir çatıları
 • Çatı tipleri hakkında daha fazla bilgi almak için çatı uygulamaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çatı Yapımı Maliyeti Konusunda Merak Edilenler

istanbul çatı yapımı

Çatı yapımında dikkat edilecek hususlar, çatının malzemesi veya şekli ne olursa olsun birbirine benzemekte ve yapının dayanıklılığı için kritik önem arz etmektedir.

Çatı yapımı, inşaatların en önemli kısımlarından biridir. Binanın estetik görünümü kadar dayanıklı olmasını da sağlayan bir unsurdur. Çatı yapımı fiyatları bu konuda uzman ve bilgili bir kişi tarafından verilmelidir. Çünkü yapının incelenmesi ve gerekli mühendislik hesaplamalarının yapılması zorunludur.

Çatı maliyetlerinde birçok unsur dikkate alınmalıdır. Kaç metrekare olacağından binanın dış cephesinin ve alt yapının durumu, mevsim ve coğrafi koşullar gibi her türlü faktör etki etmektedir. Doğru ve uygun bir çatı yapımı fiyatları için uzman kişiler ile çalışılması bu sebeple çok önemlidir.

Çatı inşası, yeni inşa edilen binalar kadar eski binalar içinde geçerli olabilmektedir. Özellikle de eski binalarda çatı tamiratı tecrübeli ustalar tarafından yapılması önemlidir. Unutulmamalıdır ki tecrübeli ustalar ile dayanıklı çatılar inşa ederler. Bu açıdan tüm çatı tamirlerinde rastgele seçilen firma veya ustalara güvenilmemelidir. Köklü, yaptığı işler ile referans veren, deneyimli ve tecrübeli firmalar ile çalışılması önemlidir.

Ayrıca çatıların inşası sırasında yalıtım önemli bir unsurdur. Yalıtım için kullanılacak olan cam yünleri ısı yalıtımını yapan önemli yapı malzemeleridir. İyi yapılmış bir çatı yalıtımı binayı kışın soğuktan yazın ise aşırı sıcaktan korur. Çatı ısı yalıtımının olması yapının ömrünü uzatacaktır. İstanbul çatı yapımı ustası Elit Yapı‘dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonAdres: Bağdat Cad. Çınar Mah. Hafız İsa Sk. No:2/B Maltepe – İSTANBUL

The post Çatı Yapımı İncelikleri | İstanbul Çatı Yapım Uzmanı Açıklıyor! appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
0
ısı yalıtım http://www.isiyalitim.com <![CDATA[Çatı Kaplama Nedir? Çatı Uzmanı Elit Yapı Açıklıyor]]> http://www.isiyalitim.com/?p=2198 2017-10-05T19:59:38Z 2017-09-10T13:49:49Z Binaların veya genel adıyla yapıların kar, yağmur gibi dış etkenlerden korunması, ısı yalıtımının sağlanması amacı ile yapılan uygulamalara çatı kaplama denir. Kullanılan kaliteli çatı kaplama malzemeleri, binanın uzun ömürlü olması ve içerisindeki yaşamın sağlıklı olarak devam ettirilmesi açısından oldukça önemlidir. Eskiden yalnızca kiremit çatı modelleri uygulanıyordu. Günümüzde kiremit çatılara alternatif birçok seçenek mevcut. Aşağıda, yeni nesil […]

The post Çatı Kaplama Nedir? Çatı Uzmanı Elit Yapı Açıklıyor appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>

Binaların veya genel adıyla yapıların kar, yağmur gibi dış etkenlerden korunması, ısı yalıtımının sağlanması amacı ile yapılan uygulamalara çatı kaplama denir.

Kullanılan kaliteli çatı kaplama malzemeleri, binanın uzun ömürlü olması ve içerisindeki yaşamın sağlıklı olarak devam ettirilmesi açısından oldukça önemlidir. Eskiden yalnızca kiremit çatı modelleri uygulanıyordu. Günümüzde kiremit çatılara alternatif birçok seçenek mevcut. Aşağıda, yeni nesil seçenekler hakkında bilgi paylaştık. Yeni nesil malzemeler, binayı dış etkenlerden korurken aynı zamanda binanın ısı yalıtımına da katkı sağlamaktadır. Yeni çatı kaplama modelleri ile yüksek ısı yalıtımı oranlarına ulaşmak mümkün.

Çatı kaplama yaptırmak, bilgi veya teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

Kaplama işlemi, demirden ya da dayanıklı malzemeden imal edilmiş iskelet üzerine inşa edilir. Bu işlem farklı malzemeler kullanılarak binanın durumuna göre yapılmaktadır.

Çatı Kaplama Malzemeleri

 • Ondülin
 • Sac
 • Galvaniz
 • Kiremit

Gibi farklı farklı malzemeler tercih edilebilir. Bu malzemelerin her biri farklı üretim teknikleri ile üretilmektedir. Dolayısıyla çatı kaplama malzemeleri fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin, kapmala işleminde ondülin fiyatları ayrı, sac fiyatları ayrı olacaktır. Aynı şekilde kullanılan malzemenin kalitesine ve miktarına göre de fiyatlar değişmektedir.

Net fiyat almak için;

aşağıdaki numarayı tuşlayarak irtibata geçip ihtiyacınızı özetlemeniz yeterlidir.

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

NOT: Sıkça sorulan ctp şeffaf çatı kaplama levhası fiyatları da tıpkı ondülin gibi kalite ve miktara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Çatı Kaplama Modelleri Nelerdir? 

çatı kaplama

 • Galvaniz ve boyalı çatı kaplama
 • PVC çatı kaplama,
 • Ondülin oluklu levha,
 • Onduvilla,
 • Metal kiremit panel,
 • Atermit oluklu levha,
 • Çinko levha
 • Standart kiremit
 • Sac

Bunlar, bilinen ve en çok kullanılan çatı kaplama malzemelerindendir. Bunun yanında;

 • Sandviç panel,
 • Şıngıl,
 • Polikarbonat levhalar,
 • Osb levhalar

Bunlar da çok bilinen diğer kaplama malzemelerindendir.

En iyi çatı kaplama malzemesi hangisidir sorusu çok sık geliyor. Aslında en iyisi, ihtiyacınıza en uygun olanıdır. Dolayısıyla malzeme tipine göre değil, ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılama kabiliyetine göre seçim yapılmalıdır.

Çatıyı Kaplatarak Isı Yalıtımından Tasarruf Etmek

Çatı kaplamada en üst kaplama alanının altına köpük kaplama yapılarak ısı yalıtımı sağlanabilmektedir. Köpük ile ya da izocam malzemesi ile yapılan bu izolasyon işinde amaç binanın ısı yalıtımını sağlamaktır.

Çatı köpük kaplama fiyatları, sağlanacak enerji tasarrufu düşünüldüğünde gerçekten önemsiz kalmaktadır. Çatı altı kaplama yaparak binaların enerji maliyetlerini düşürmek mümkün. Genellikle üst çatının altına yapılan çatı altı kaplama işinde kullanılan malzemeye göre değişen maliyetler ortaya çıkmaktadır. Bir de ara yalıtım malzemeleri işin içine girince birim fiyat vermesi iyice zorlaşmaktadır. Bu yüzden öncelikle ihtiyacınız olan çözüm belirlenmeli ve buna göre fiyat teklifi verilmelidir. Mesela, rüzgârlı ya da sert iklim koşullarının hâkim olduğu bölgelerde daha fazla malzeme kullanılması gerekebilir.

Teklif almak veya bilgi almak için arayınız:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

Bu işlemler çatı ustaları tarafından bizzat el işçiliği ile yapılmaktadır. Elit Yapı, İstanbul’da çatı kaplama ustası olarak uzmanlaşmış bireyleri tek çatı altında toplamış deneyimli bir firmadır. Referanslarımız arasında İstanbul’da çatı kaplama işlemi yaptıran onlarca kurumsal firma mevcut olmakla birlikte; bireysel taleplere de aynı özenle çözüm üretmekteyiz.

 

Çatı Kaplama Sistemleri

Aşağıda, birkaç farklı yöntemi örnek olarak açıklayalım.

Sandviç Panel Nedir?

sandviç panelSandviç panel sadece çatı kaplama işinde değil aynı zamanda yan cephelerin kaplanmasında da kullanılmaktadır. Bu paneller, birbirine geçmeli bir yapıda olup, uygulaması basittir.

Sandviç paneller aynı zamanda prefabrik yapıların oluşturulmasında kullanılan bir malzemedir. Birbirine eklemlenen bir yapıda olmaları nedeniyle birçok yapıya kolaylıkla uygulanır.


Sac Kaplama Nedir?

sac kaplama

Çok kullanılan bir diğer sistem ise sac kaplamadır. Sac fiyatları uygun olup ısı yatılımı açısından oldukça dezavantajlıdır.

Bu yüzden genellikle yalıtım gerektirmeyen ya da yalıtım ihtiyacının az olduğu garaj, iş yeri gibi yapılarda kullanılmaktadır.


Atermit Kaplama Nedir?

atermit kaplama

Atermit çabuk kırılan bir yapıya sahip olduğundan dolayı uygulaması zor bir malzemedir. Yazın serin tutması nedeni ile tercih edilmektedir. Pvc çatı kaplama malzemesi, sık kullanılan çatı kaplama malzemelerinden biridir.

Bunların dışında da çatı kaplama malzemeleri bulunmaktadır. Önemsiz yerlerde en ucuz çatı kaplama malzemesi kullanılarak maliyetten kaçınılmaktadır.


Kremit Kaplama Nedir?

kiremit kaplamaKiremit denilen malzeme uygulanması zor bir malzemedir. Kiremitler çatıya sıralanırken aralarda boşluk bırakılmayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde su akıntıları görülebilmektedir. Zamanla yıpranan kiremitler yenileri ile değiştirilerek çatı tamiri yapılmaktadır.

Kiremit ucuz bir çatı malzemesi olup genellikle küçük apartmanların çatılarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte ısı yalıtımına elverişli bir malzemedir.

Diğer çatı uygulamaları için ilgili bağlantıya tıklayınız.


En İyi Çatı Kaplama Malzemesi Hangisidir?

Tüm bu sebeplerden dolayı “en iyi çatı kaplama malzemesi hangisidir” sorusuna verilebilecek tek bir cevap bulunmamaktadır. Tekrar hatırlatmak gerekirse; en iyisi, ihtiyacınıza en uygun olanıdır.

Çatı kaplama sistemlerinin tercihinde iklim şartları da etkilidir. Genellikle ılıman bir iklime sahip güney illerimizde kiremitli yapılar göze çarparken, kışın sert geçtiği doğu illerimizde sac malzemeler daha çok tercih edilmektedir. Değişen iklim koşulları, uygulanacak sistemin de farklı olmasına neden olmaktadır.

En ucuz çatı kaplama malzemesi her zaman en tasarruflusu demek değildir. Sağlanacak ısı yalıtımı, uzun vadede yapılan için aslında ucuza mı yoksa pahalıya mı mâl olduğunu gösterecek etkendir.

Çatı Kaplama Ustası ve İşçiliği

Kaplama işlemi demir ya da dayanıklı iskelet malzeme üzerine yapılmaktadır. Çatı kaplama sistemleri, parçalar halindeki malzemelerin iskelet üzerine akıllı vidalar ile monte edilmesi süreçlerini kapsamaktadır.

Çatı kaplama, sadece yüksek binaların ve evlerin ihtiyacı değildir. Parklarda, bahçelerde, iş yerlerinde, garaj üstlerinde, çiftliklerde kısacası insanın olduğu her yerde doğa şartlarından korunmak için uygulanmaktadır. Farklı binaların farklı öncelikleri olduğundan uygulamada farklılıklar da olabilmektedir.

Örneğin, görsel olarak öne çıkan çatı kaplama sistemleri ancak şıngıl çatı kaplama malzemesi çeşitleri ile yapılabilmektedir. Bu malzeme uygulaması kolay bir malzeme olup gösterişli bir yapıdadır. Şıngıl çatı kaplama uygulaması su geçirgenliği olan bir malzeme olduğu için binalarda kullanılmamaktadır.

Çatı Kaplama Malzemeleri Fiyatları

Çatı kaplama malzemeleri fiyatları binaların büyüklüğüne, malzeme tercihine ve sürece göre değişmektedir. Mesela ctp şeffaf çatı kaplama levhası fiyatları, toplam maliyeti düşürebilmektedir. İşçilik, teslim süresi, vade seçeneği gibi fiyatı etkileyen diğer faktörleri de düşünürsek en doğrusu; ihtiyacın netleştirilerek teklifin alınmasıdır. Teklif almak için arayınız.

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

 

The post Çatı Kaplama Nedir? Çatı Uzmanı Elit Yapı Açıklıyor appeared first on Çatı Uygulamaları ve Yapı Çözümleri Uzmanı | Elit Yapı İstanbul.

]]>
0