Çatı Onarımı Neden Önemlidir? Uzmanından Bilgi ve Teklif Alın

Çatı Onarımı, Bilgi ve Teklif Almak İçin İrtibat: 0216 376 25 25
Elit Yapı İzolasyon | İstanbul


Çatı, binanın tepe kısmında bulunduğundan dolayı binanın yukardan ve yan cephelerden gelen dış kuvvetlere karşı korunmasını sağlamaktadır. Dünya üzerindeki atmosfer kaynaklı etkenlerden korunmak için çatı önemli bir vazife görmektedir. Bu nedenle çatı onarımı işi zamanında yapılmalıdır. Aksi halde daha yüksek çatı onarım fiyatları kaçınılmaz olmaktadır. Daha düşük çatı onarım fiyatları için çatının düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekmektedir.

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonİstanbul Çatı Onarımı | Elit Yapı İzolasyon

Çatı onarımı işi ayrıca bina yalıtımı için önemlidir. Özellikle kışın binaların ısınması için büyük masraflar yapılmaktadır. Bu masrafları kısmak için binanın iyi yalıtılmış olması gerekmektedir. Binanın duvarlarının yalıtımı artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bina duvarları köpük gibi malzemeler ile kaplanarak duvarların ısı yalıtımları yapılmaktadır.

çatı onarımı

Binanın çatısı ise çeşitli yalıtım malzemeleri ile kaplanarak çatı yalıtımı yapılmaktadır. Çatı için kullanılan yalıtım malzemeleri dış etkenlere maruz kaldığından dolayı zamanla yıpranmakta ve ısı kayıpları artmaktadır. Bu nedenle çatı onarımının yapılması önem taşımaktadır.

Çatı onarımı işinin bir diğer faydası olası su akıntılarını engellemesidir. Özellikle kiremit ile kaplı binalarda kiremitlerin hasar görmesi durumunda bina içine yağmur ya da kar sularının aktığı görülebilmektedir. Bu akıntıları engellemek için kırık kiremitlerin değiştirilmesi ve diğer kiremitlerin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Kısaca kiremit aktarma işi olarak bilinen bu çatı onarımı işiyle binalarda su sızmalarının önüne geçilmektedir.

Çatı Onarımında Bilinmesi Gereken Yasal Detaylar

Çatı onarımı ile ilgili bilinmesi gereken diğer detaylardan kısaca bahsetmek yerinde olacaktır. Bilindiği üzere her işin bir maliyeti olduğu gibi çatı onarımının da maliyeti vardır. Bu maliyet kullanılan malzemeye ve yapılan işçiliğe göre hesaplanmaktadır. Her ne kadar onarım işinde ucuz malzeme ile çatı onarım fiyatları aşağıya çekilebilse de uzun vadeli düşünüldüğünde kaliteli malzeme kullanımı daha mantıklıdır. Kaliteli malzeme uzun vadede daha az sorun demektir. Çatı onarım fiyatları bu nedenle çeşitlilik göstermektedir.

Çatı onarımı ile ilgili bir diğer önemli detay apartman çatılarıdır. Apartman çatıları kat mülkiyeti kanununa göre ortak yapılardandır. Apartman çatıları ortak mülkiyet olduğundan dolayı buraların tamiratı sonucu ortaya çıkan onarım fiyatları da tüm bina sahiplerine eşit olarak paylaştırılmalıdır. Çatı katının başka biri tarafından kullanılması halinde durum değişmemekte olup, kat malikleri çatıda yapılan tamirat işlerinden eşit derecede mesuldür. Bazen ortaya çıkan yüksek onarım fiyatları ev sahipleri ile apartman yönetimleri arasında ihtilafa sebep olmaktadır. Çatının, apartmanın ortak yapılarından biri olduğu bilinerek ihtilaflar çözülebilmektedir. Her şey usulüne göre, çatı onarımı apartman yönetmeliği uyarınca yapılır ise bir sorun olmayacaktır. Ayrıca apartman gibi çok kişinin yaşadığı yerlerde apartman çatı onarım sözleşmesi mutlaka yaptırılmalıdır. Bu sözleşme, tarafları hukuki olarak bağladığından hesap verilebilirlik garanti altına alınmış olur.

Siteler ve apartmanlar çeşitli yönetmeliklere göre yönetilmektedir. Bu binalarda yapılan çatı tamiratı işleri de çatı tamir yönetmeliği ile uyumlu olmalıdır. Bu yönetmeliğin aksine yapılan tamiratlar hukuki sonuçlar doğurabilmektedir. Çatı onarımı apartman yönetmeliği usulüne uygun yapılırsa istenmeyen hukuki sonuçlardan kaçınılmış olacaktır.

Çatı Onarım Fiyatları Değişiklik Göstermektedir

Onarım işinde farklı illerde farklı maliyetler ve farklı çatı onarım fiyatları ortaya çıkabilmektedir. Mesela, İstanbul gibi büyük şehirlerde ilçelerden ilçelere göre bile farklılaşmaktadır. Örneğin, çatı onarımı Ümraniye fiyatları ile çatı onarımı Beyoğlu fiyatları arasında farklılıklar olabiliyor.

Çatı tamirleri için İstanbul gibi büyük şehirlerde fiyat almak için işinde uzman çatı firmaları ile görüşmek faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra çatı onarımı için ustanın gelip önceden çatıyı incelemesi ortalama bir fiyat çıkarabilmek adına önemlidir.

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon Elit Yapı İstanbul

  • Asım YILDIZ
  • 7 Ekim 2017
  Cevapla

  İyi günler benim müstakil evim var çatı onarımı yaptırmak istiyorum. Çatımın toplam büyüklüğü 170 m2 üzerinde kiremit var kiremiti kaldırdıktan sonra çatı altına izolasyon yapılacak sonra kiremit aktarma yapılacak acaba çatımı onartsam ne kadar tutar ? Bunu öğrenip, ona göre bütçe ayarlamam gerekiyor yardımcı olmanızı bekliyorum teşekkürler .

  • İyi günler Asım bey,

   Size daha hızlı destek verebilmemiz için iletişim sayfasında irtibat numaranızı bize ulaştırır mısınız?

   Bu mesaj mail adresinize de gönderilmiştir. Teşekkürler.

  • Muhammed Akasli
  • 29 Eylül 2017
  Cevapla

  Çatı onarımı yaptırmak için bile yasal prosedürler var. Hayret bir şey ya, neyse bilgilendirme için teşekkür ederim, ofisinizle görüştüm zaten

  • Merhaba,

   Yardımcı olabildiysek mutlu oluruz.

   Çatı yapım ve onarım işlemlerinde yasal prosedürler konusunda her zaman destek olabiliriz.

   İyi günler

Bir Yorum Yazın