MANTOLAMA

En iyi mantolama firmasından, en iyi usta ve işçilik garantisiyle teklif almak için hemen arayın.
Elit Yapı İzolasyon:
📞  0(216) 367 25 25


Mantolama Nedir?

Mantolama, evinizin içerisindeki sıcaklığı korumanızı sağlayan bina içi veya dışı uygulamalara verilen isimdir. Evinize, iş yerinize veya apartmana mantolama işlemi yaptırarak, içerideki sıcaklığın dışarıya çıkmasını; dışarıdaki sıcaklığın içeriye geçmesini büyük oranda engellemiş olursunuz. Mantolama işleminde strofor, taş yünü, karbonlu EPS gibi malzemeler kullanılmaktadır. En çok tercih edilen yöntem ise, yapının fiziksel şartlarına uygulanmasındaki kolaylık yönüyle dış cephe mantolama işlemidir.

İstanbul mantolama

“Mantolama nedir” sorusunu daha iyi cevaplamak için şu örneği verebiliriz: Mantolama yapılmış bir evi termos gibi düşünebilirsiniz. Evin içerisi ısıtıldığında, uzun bir süre sıcak kalacaktır. Aynı şekilde evin içerisi soğutulmuşsa ve dışarısı temmuz ayı sıcağında bile olsa uzun bir süre eviniz serin kalacaktır.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı mantolama fiyatları, kışın doğalgaz ve yazın klima faturalarıyla kıyaslandığında oldukça makul rakamlardır. Özellikle İstanbul mantolama fiyatları, İstanbul gibi dört mevsimi yaşayan bir şehir için kesinlikle faturalarla mukayese edilmesi gereken bir değerlendirme olmalıdır. Bunu örneklerle ve mantolama fiyatlarıyla açıklayalım:

İstanbul Mantolama Fiyatları

Mantolama fiyat hesaplama işlemi m² başına maliyet ile yapılır. Örnek: İstanbul-Kadıköy’de 90 m² bir eviniz var. Mantolama fiyat hesaplama işlemi yapacaksanız, 1 m² fiyatı x 90 işlemiyle malzeme maliyetini hesaplayabilirsiniz. Üzerine de mantolama işçilik fiyatları eklendiğinde toplam tutar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, mantolama fiyatlarını etkileyen iki önemli faktörden bahsedebiliriz:

1- İç & Dış cephe mantolama malzeme fiyatları. (Kullanılan malzemeye göre değişir)

2- Mantolama işçilik fiyatları. (Mantolama ustasının işçilik fiyatına göre değişir)

ÖRNEK HESAPLAMA:

İstanbul Anadolu yakasında 90 m² evinizi, 4 cm karbonlu EPS ile mantolama yaptıracaksınız.

1 m² = 16 TL

16 TL x 90 = 1440 TL

Gördüğünüz gibi mantolama fiyat hesaplama işlemi bu kadar basittir. Yukarıdaki 1440 rakamı, dış cephe mantolama malzeme fiyatlarını ifade ediyor. Üzerine işçilik fiyatı eklenirse, 90 m² evinize mantolama işlemi yaptırmak istediğinizde cebinizden çıkacak toplam miktarı netleştirmiş olursunuz. 90 m² için de ortalama işçilik fiyatları: 3000 TL olarak düşünülürse,

1440 TL + 3000 TL = 4440 TL

Toplamda 4440 liraya 90 m² bir evin dış cephe mantolama işlemini yaptırabilirsiniz.

NOT: Bu rakamlar, İstanbul mantolama fiyatları ortalamasıdır. Malzeme, dönem, döviz kuru, teslim süresi, usta, firma ve benzeri faktörlere göre rakamlar değişecektir. Net bir teklif almak için Elit Yapı İzolasyon’u arayınız:

📞  0(216) 367 25 25

Mantolama işlemi yaptırdığınızda kışın ödediğiniz doğalgaz faturası neredeyse yarı fiyatına düşebilir. Aynı şekilde yazın serinlemek için ödediğiniz klima (elektrik) faturası da yaklaşık yarı fiyatına düşebilir. Bu da gösteriyor ki evinize mantolama işlemi yaptırarak faturalardan sağladığınız tasarruf sayesinde mantolamaya harcadığınız parayı 1-2 yıl içerisinde telafi edebilirsiniz. Sonrasında ise tamamen kârdasınız. Aynı zamanda mantolama işlemi, binanızın ömrünü de uzatmaktadır.

Isı yalıtımı için diğer önemli faktör de çatı yapımı ve tamiri işlemleridir.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

dış cephe mantolama1- Su terazisi ile hassas bir şekilde subasman profilleri yerleştirilerek mantolama işlemine başlanır.

2- Mantolama işleminin ana malzemesi olan plakalara yapıştırıcı sürülür. Plakaların yalnızca dış cephe yüzeyine tutunması değil; birbirlerine tutunması da önemlidir. Bu nedenle plakanın dış kenarlarında daha fazla yapıştırıcı malzeme kullanılır. Yapıştırıcının kuruma süresi ortalama 24 saattir.

3- Mantolama işleminin üçüncü aşamasında dübelleme çalışması yapılır. Plakaların birleştiği noktalara ve plakaların tam merkezine dübeller atılır.

4- Dübelleme işlemini, sıva işlemi takip eder. Önce kalın sıva, sonra file uygulaması, son olarak da ince sıva uygulaması yapılır. Sıvanın kurumasını beklemek için 5. Adıma bir sonraki gün geçilir.

5- Uygulanan malzemeler dekoratif bir şekilde kaplanır ve boyanır.

Bu işlem için en iyi mantolama firmasından teklif alın.
Elit Yapı İzolasyon: 📞  0(216) 367 25 25

İç Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

iç cephe mantolama1- İç cephe mantolama işleminde de plakaların, yapıştırıcı malzeme ile evin iç duvarlarına yapıştırılması neredeyse birebir aynıdır.

2- İç cephe mantolamada plakaların duvara sabitlenmesi için atılan dübeller, dış cephedeki kadar fazla değildir. Daha az dübel kullanılabilir.

3- Aynı şekilde sıva işlemi uygulanır.

4- Astar ve boya işlemi ile estetik görüntü oluşturulur.

Bu işlem için en iyi mantolama firmasından teklif alın.
Elit Yapı İzolasyon: 📞  0(216) 367 25 25

Sandviç Duvar Yöntemiyle Mantolama Nasıl Yapılır?

sandviç duvar ısı yalıtımıyla mantolamaSandviç duvar yalıtımı, yapılara genellikle inşaat aşamasında uygulanır. Eski yapılarda veya ekonomik yapılarda bu sistem uygulanmamış olabilir. Merak etmeyin; sandviç duvar ısı yalıtımı yöntemi sonradan da uygulanabilir. Sandviç duvar yöntemiyle ısı yalıtımı şu aşamalardan oluşur:

1- Çift sıra tuğlanın birinci sırası örülür.

2- Örülen ilk sıraya, ısı yalıtımını sağlayan plakalar yapıştırılır.

3- İkinci sıra tuğlalar örülür. Bu sayede ısı yalıtımı plakaları çift tuğla arasına hapsedilmiş olur.

4- Sıva ve boya işlemleri uygulanır.

Bu işlem için en iyi mantolama firmasından teklif alın.
Elit Yapı İzolasyon: 📞  0(216) 367 25 25

İstanbul Anadolu Yakası Mantolama Firmaları

İstanbul Anadolu yakasında en iyi mantolama firmaları için Elit Yapı İzolasyon bayilerini ziyaret edebilirsiniz.

Yapılarınızın mantolama işlemini en iyi ustalara, en uygun fiyata ve en iyi mantolama firması güvencesiyle yaptırın. Bilgi ve teklif almak için irtibat:

📞  0(216) 367 25 25