İstanbul’un Çatı Ustası Elit Yapı İzolasyon | En İyi Ustaları Çağırın

Çatı Ustası İhtiyacınız İçin İrtibat: 0216 376 25 25
Elit Yapı İzolasyon


Çatı Ustası Kimdir?

Çatılarda ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi ve giderilmesi için uzman ve bilgili kişilere çatı ustası denilmektedir. Yapıların en önemli ve koruyucu unsurlarından biri olan çatıların yapımında ve tamirinde bilgili, tecrübeli çatıcılar ile çalışılması önemlidir.

İyi Bir Çatı Ustası Hangi Niteliklerde Olmalıdır

Çatılar en fazla dış etmene maruz kalan kısımlardır. Ayrıca iyi bir çatı da binanın ömrünü uzatmaktadır. Bu açıdan çatıların sağlamlığı yanında periyodik olarak da çatı elemanları tarafından kontrollerinin ve bakımlarının yapılması gerekmektedir. Çatı ustaları genel olarak çatı izolasyon ustası, çatı tamir ustası, mantolama ustası şeklinde uzmanlaşsa da genel olarak benzer işler yapmaktadırlar.

çatı ustası-istanbul

İyi bir çatı ustası arayanlar öncelikle fiyatlara göre değil, çatı ustasını ustalık ve iş becerilerine göre seçmelidirler. Kötü yapılmış veya yanlış tamir edilmiş bir çatı daha sonrasında binanın dayanıklılığı yanında estetiğini bile bozabilecek sorunlara neden olabilir. İnşaat sürecinde fark edilmese bile bir bina için çatının önemi çok fazladır. Korumadan yalıtıma ve estetiğe kadar binayı tamamlayan en önemli yapı elemanı konumundadır.

Profesyonel çatı ustalarından bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonMerkez Şube: İstanbul – Maltepe

Çatıcılar Nasıl Seçilmelidir

İyi bir çatı ustası seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Gelin şimdi bunlara kısaca bir göz atalım;

 • Konusunda bilgili bir çatı ustası için ilk ve en önemli adım iş yaparken kendisinin ve elemanlarının güvenliğini sağlamasıdır. Hangi yükseklikte çalışırlarsa çalışsınlar çalışanlarının ve kendisinin iş güvenliğine dikkat etmelidir. Çünkü özensiz ve dikkatsiz bir usta, ölümle sonuçlanabilen kazalara neden olabilmektedirler. Bu gibi kötü durumlar sadece çatı ustasını değil bina sahiplerini de etkilemektedir. Olası tüm kazalardan işin sahibi de hukuki açıdan sorumlu olmaktadır. Bu açıdan iş sahiplerinin binalarının çatısında çalışanlarının iş güvenliğini sağlayıp sağlamadığını kontrol etmesi yerinde olacaktır.
 • Çatı ustalarının seçiminde, çatı ustası İstanbul olsun veya Türkiye’nin herhangi bir yerinde olursa olsun benzer niteliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak ne yazık ki deneyimsiz ve bilgisiz şekilde çatı tamiratı yapan kişilerde piyasada bulunmaktadır. Bu sebeple çatı ustası seçiminde geçmişte yapmış olduğu işlerin araştırılması da önemli bir husustur. Alınacak referanslar ile çatınızın onarımı daha doğru şekilde olacaktır. Yanlış çatı onarımı çatı işçilik fiyatları ve diğer maliyetleri arttıran bir unsur olacaktır.
 • Ayrıca çatı ustası seçiminde yapmış olduğu çatıların niteliklerine de bakılmalıdır. Çünkü ahşap çatı onarımı konusunda deneyimli bir çatıcı, betonarme çatı onarımı konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Hele ki çatı çelik malzemeden yapılmış ise daha fazla bir uzmanlık gerektirmektedir. Çatının niteliği seçilecek olan ustanın deneyimleri ile birbirine bağlantılıdır.
 • Genel kanı olarak İstanbul çatı ustası daha deneyimlidir diye düşünülse bile bu yanlış bir intiba olabilmektedir. Çünkü çatıcıların deneyimleri yer, bölge gibi coğrafi koşullara bağlı değildir. Asıl olan deneyim yapılan işe bağlıdır. Çatıcılar ustalık gerektiren bir mesleği icra ederler. Bununla birlikte bazen bölgesel deneyimler de çatı ustası seçiminde etkili olabilmektedir. Bölgedeki yapıları bilmesi ve tanıması da çatıcıların işini kolaylaştıran bir unsur olabilmektedir.
 • Çatı ustası seçiminde maliyette önemli olsa bile çatıcıların tecrübesi maliyetin önüne geçebilmelidir. Düşük maliyetler ile yanlış kişilerin seçilmesi daha sonrasında daha fazla şekilde ödenecek tutarların oluşmasına neden olabilir.
 • Mutlaka planlı ve programlı bir şekilde çalışan bir usta ile çalışmalıdır. Çatıcı ne kadar profesyonel ise yaptığı iş o kadar hızlı ve temiz olacaktır. Tecrübeli çatıcılar, detaylara dikkat eden en küçük sorunları bile atlamadan çözen kişilerdir.
 • Çatı ustası seçiminde doğru ve yeterli bilgi veren ustalar ile çalışılmalıdır. Ne yapacağı, nasıl yapacağı, hangi malzemeleri kullanacağı gibi detaylar hakkında net ve açıklayıcı olmalıdır. İyi bir çatı tamir ustası iş sahibini yaptığı iş konusunda yeterli seviyede bilgilendiren ustadır.

Yukarıda sıraladığımız nitelikler yanında binanın ve çatının durumu, coğrafi koşullar, malzemeler gibi birçok etmende usta seçimini etkileyebilmektedir. Çatı ustası arayan şirketler olsun bireyler olsun bu seçim her zaman çok dikkatli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır.

İstanbul çatı ustası merkezinden bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonUnutulmamalıdır ki çatılar hata kaldırmaz.

Çatı Elemanları Görevleri

Çatı elemanları, çatının şekline, boyutuna, malzemesine bağlı olarak farklı görevler yerine getirirler. Teras çatılar veya kiremit, metal benzeri örtüler ile çatı örtüsü bulunan binalarda farklı çeşit işler yaparlar.

Çatısı, çatı örtüsü ile kaplı binalar en fazla çatı ustası arayanlar arasında yer almaktadır. Bunun nedeni de bu tarz çatıların yapılarda çok fazla şekilde kullanılmış olmasıdır. Metal, shingle, kiremit veya farklı malzemeler olarak çatı örtüsüne bağlı binalarda daha karmaşık bir iş gerektirir. Bu tarz binaları çatı yapımı, onarımı ve tamiratı da ona bağlı olarak yüksek risklidir. Ayrıca bu tarz çatılarda bulunan yapı elemanlarının fazla bazen de komplike olması teknik ve kapsamlı bir çalışma gerektirir.

Çatı ustası, ister onarım ister sıfırdan çatı yapımı olsun, yapılacak çatı kadar binanın özeliklerini de dikkate alması gerekmektedir. Her türlü kriter dikkate alındıktan sonra proje hazırlanmalı, maliyetlenmeli ve teklif verilmelidir. Binada bulunan katların sayısı, binanda kullanılan malzeme, yapının şekli yanında çatının boyutu da farklı yöntemler gerektirmektedir.

Çatı ustası, eğer sıfırdan bir çatı yapıyor ise dikkat edeceği en önemli konu çatıda kullanılacak malzemenin binaya olan etkisidir. Bu hususa dikkat etmeyen bir çatıcı eksik ve hatalı bir iş yaparak bina sakinlerinin hayatını tehlikeye atacaktır. Çatı malzemesi uygunluğundan sonra binanın bulunduğu bölgenin coğrafi ve iklim şartları değerlendirilir. En son aşamada ise bu çatı için en uygun kalitede malzemenin seçilmesidir. Tüm bu aşamalar sonrasında sıra işlerin maliyetinin çıkartılması sürecine gelir.

Yeni Bir Çatının Yapım Süreci Nasıldır

Eğer sıfırdan bir çatı yapımı olacak ise ilk aşama çatıcıların çatı zeminini uygun hale getirmesi ile başlar. Zemin düzenlemesi yapıldıktan sonra çatıcılar, yalıtım için gerekli koşulları sağlarlar. Sonrasında çatının iskeleti kurulur. Aynı zamanda yağmur ve kar sularının çatıdan atılması için su giderleri, su tahliye boruları ve ısınma işlemi için kullanılacak sistemin bacalarının inşasına geçilir.

Tüm bu işlemler çatı ustası tarafından yapılan projelere bağlı olarak belirli bir sıra ile yapılır. Herşey tamamlandıktan sonra da çatı iskeletinin üstüne yalıtım yapılır ve çatı malzemesi ile çatı kaplanır. Bu aşamada izolasyoncu çok önemli bir rol oynar.

Mevcut Bir Çatının Tamir Süreci Nasıldır

Mevcut bir çatının tamirat veya onarımı yapılacak ise süreç daha hızlı işler. Çatı tamir ustası ilk aşamada çatının durumunun tespitini yapar. Buna göre yapılacakları planlar, maliyetlendirilir.

Çatının onarımı sırasında su oluklarından, yalıtım malzemesine, çatı örtüsünden iskeletine kadar tüm detaylar çatı tamir ustası tarafından dikkatle uygulanır. Basit veya kapsamlı olsun tüm çatı onarımları, sonrasında yaşanacak problemlerin önlenmesi açısından planlı, özenli ve dikkatli bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki çatı yapımı veya tamiratı uzmanlık isteyen bir iştir. Bu sebeple konusunda ehil kişiler ile çalışılması önemlidir. Deneyimli, tecrübeli ve profesyonel bir çatıcı sizin olduğu kadar binanızın da sağlığını koruyacaktır.

Çatı Uzmanı Elit Yapı İzolasyon’dan Teklif Alın: 0216 367 25 25

  • Kemal Topçu
  • 7 Ekim 2017
  Cevapla

  İstanbul Silivri deki yazlığımın çatı terasını kapatmak istiyorum bana teras çatı işinin ustası lazım bu teras çatının büyüklüğü 30 metre kare fiyatı konusunda bana yardımcı olurmusunuz. ?

  • Merhaba Kemal bey,

   Size daha hızlı destek verebilmemiz için iletişim sayfasında irtibat numaranızı bize ulaştırır mısınız?

   Bu mesaj mail adresinize de gönderilmiştir. Teşekkürler.

  • Ramazan Horasan
  • 29 Eylül 2017
  Cevapla

  Siteye çatı ustalarınızın isim listesini ekleseniz iyi olur. naçizane

  • Merhaba Ramazan bey,

   Tavsiyenizi değerlendirmeye alıp uygun olması durumunda gerçekleştirebiliriz. İlginize teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yazın