Kiremit Çatı Yapımı | İstanbul Kiremit Çatı Ustası Elit Yapı Anlatıyor

İstanbul kiremit çatı ustası irtibat no: 0216 376 25 25
Elit Yapı İzolasyon


kiremit çatıKiremit: Kil toprağının pişirlmesiyle elde edilen ve genellikle çatılarda kullanılan bir tür yapı malzemesidir.
Kiremit çatılar: Binaların tepelerine nizami bir şekilde dizilmiş kiremitlerden oluşan çatılardır.

Eskiden tek tip kiremit çatı malzemesi kullanılırken özellikle inşaat sektörünün gelişmesi ile değişik tip ve ebatlarda kiremitler imal edildi ve binalarda kullılıyor.

Kiremit çatı yapımı veya kiremit dizimi, diğer çatı uygulamalarından çok farklı bir süreçtir. Kiremit, yapısı itibariyle birbiri ile bağlantılı parçalardan oluşur. Bu parçaların düzenli olarak dizilmesi, ince işçilik ve düzgün bir gönyeleme ile mümkündür. Aksi halde çatılarda kaymalar ve kiremitlerin düzensiz görünmesi, bunun bir neticesi olarak da bina içine su akması gibi olumsuzluklar görülecektir. Bu yüzden, çatı yapım veya onarım ihtiyaçlarınızda, en deneyimli İstanbul kiremit çatı ustalarını bünyesinde bulunduran Elit Yapı İzolasyon‘dan bilgi almayı unutmayın!

Kiremit veya diğer çatılar hakkında bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonMerkez Şube: İstanbul – Maltepe

Kiremit Çatı Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kiremit çatı yapımı inşasında, öncelikle zeminin ahşap kaplama ile sağlamlaştırılması gerekmektedir. Kiremitlerin kaymaması için gereken eğim verilerek çatının iskeleti tamamlanmaktadır. Bunun yanı sıra hafif eğimli çatılarda kiremitler olukları bir diğerinin üstüne gelecek şekilde dizilirler. Genellikle dizim işine köşelerden ve tabandan başlanmaktadır.

Yanlış dizilen bir kiremit, domino etkisiyle diğer kiremitlerin de yanlış dizilmesine neden olacağından, uygulamada dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca kiremitler, taşınma esnasında ya da uygulama esnasında kırılabildiğinden kiremit çatı yapımı işinde taşıma ve uygulama hassas bir şekilde yapılmalıdır. Bu yüzden herhangi bir çatı ustasıyla değil; alanında uzman kiremit çatı ustası ile çalışıyor olmak oldukça önemlidir.

Kiremit Çatı Nasıl Yapılır?

kiremit çatı yapımı

Kiremit çatısı ihtiyacı olan birçok kişinin aklına ilk olarak gelen soru, kiremit çatı nasıl yapılır sorusudur. Bu soruya verilecek en uygun cevap ise, uzman personellerce yapılması şeklinde olacaktır. Gerekli emniyet tedbirlerini almış ve ustalık belgesi bulunan tecrübeli çatı ustaları, en iyi, en doğru ve en dayanıklı çatıları inşa ederler. Kiremit çatıların yapım aşamasına kısaca bir göz atarsak;

 • Kaliteli malzemelerin seçilmesi,
 • Çalışanların güvenliğinin sağlanması,
 • Çatıların kiremit ile kaplanması,
 • Baca diplerinin ve diğer hassas noktaların su kaçaklarına karşı yalıtılması,
 • Gerekirse olukların temizlenmesi, şeklindedir.

Kiremit çatı nasıl yapılır sorusundan sonra akla gelen bir diğer soru ise kiremit çatı ne kadar sürede yapılır sorusudur. Bu sorunun cevabı, çatının büyüklüğüne göre değişmektedir. Yapım aşaması bir gün ile bir hafta arasında değişebilmektedir. Kiremit çatı yapımı, İstanbul ve yakın bölgelerde Elit Yapı İzolasyon’un referans alanıdır. İstanbul’da kiremit çatı yapımı konusunda yüzlerce referansımız (kurumsal & bireysel) mevcuttur.

Kiremit Çatı Modelleri Nelerdir?

Kiremit, pişmiş bir malzeme olduğundan ısı tutması, ısı yalıtımı yüksektir. Bunun yanı sıra kiremit doğal görünümü ile evlerin çatılarının şık durmasını da sağlamaktadır. Günümüzde değişik kiremit çeşitleri ile binaların çatılarının daha şık gösterilmesi mümkün hale gelebilmektedir. Kiremit çatı modelleri kullanılan kiremit cinsine göre isimlendirilmektedir.

Şimdi kısa kısa en bilinen kiremit çatı modellerine bir göz atalım;

Marsilya Kiremit Çatı Modeli

Marsilya kiremit ülkemizde en çok kullanılan ve satılan kiremit çeşididir. Kenardan ve üst taraftan yanındaki ve üstündeki kiremitlere kenetlenebilen bir yapıda olduğundan dolayı su geçirgenliği oldukça az olan bir modeldir.

Osmanlı Kiremit Çatı Modeli

Alaturka kiremit de denilen Osmanlı modeli, estetik görünümü ve yüksek su aktarım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Her türlü çatı tipi ile uyumlu bir ürün olup, kenetsiz bir şekilde uygulanmaktadır.

Granada Kiremit Çatı Modeli

Bu kiremit ile yapılan çatılar genellikle villaların çatıları olmaktadır. Akdeniz havzasında sıklıkla kullanılan bu çatı modelinde az kiremit ile çok alanın kaplanması mümkündür.

Kiremit Çatı Hesaplarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kilden yapılan ve kırmızı-kahverengi yapısı ile şık bir görünüme sahip kiremit ile çatıları süslemek mümkündür. Bunun yanı sıra çatımızın kiremit ile kaplanması halinde ne kadar maliyet çıkacağı da önemlidir. Burada önemli olan birkaç husus var: Öncelikle kullanılacak kiremidin seçimi yapılmalıdır. Seçilen kiremidin ebatları belirlenerek bir metrekareye kaç tane kiremit sığacağı hesaplanmalıdır. Çatı kiremit hesabı nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevap vermek yerinde olacaktır.

Kiremit çatı ustası İstanbul

Hesaplama yaparken çatının eğimli olması kafa karıştırmamalıdır. Burada genellikle çatının bir tarafının en ve boyları birbiri ile çarpılarak elde edilen sonuç iki ile çarpılarak çatının tamamının boyutları hesaplanmaktadır. Toplam metrekareyi bulduktan sonra bulunan bir metrekareye sığan kiremit sayısı ile çarpılır ise çatıya ne kadar kiremit gideceği hesaplanabilir.

Toplam maliyet kiremit adedi ortaya çıktıktan sonra birim kiremit fiyatı üzerinden hesaplanır. Mahya kiremitler, çatının iki yakasının birleşim yerlerini kapatmak için kullanılmakta olup onların hesabı da ayrıca yapılmaktadır. Kiremit çatı fiyatları hesaplanırken uzman görüşü almak gerekmektedir.

Fiyat almak için arayınız:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyonKiremit çatı yapım, onarım (İstanbul’da ve yakın bölgelerde)

Kiremit Çatının Diğer Çatılara Göre Avantajları Nelerdir?

Kiremit çatı malzemesi bazı yönleri ile diğer çatılardan ayrılmaktadır. Bu avantajları sıralamak gerekirse:

 • Binanın estetik görünmesini sağlayan bir malzemedir.
 • Pişirme yöntemi ile hazırlandığından ısı dayanıklılığı ve ısı tutmayı yüksektir.
 • Üzerine bir ağırlık konulmadıkça ya da üzerinde oynama yapılmadıkça oldukça uzun ömürlüdür.
 • Ufak kalıplar halinde üretildiğinden bakımı ve tamiri kolay ve masrafsızdır.

Bu çatıların, diğer çatı ürünlerine göre daha birçok avantajı mevcuttur.

Kiremit Çatıların Altının Yalıtım Malzemeleri İle Kaplanması Neden Gereklidir?

Her ne kadar ısıyı hapseden ve su geçirmeyen bir yapıya sahip olsa da çatı kiremit altı su yalıtımı çok önemlidir. Çatının altının çeşitli yalıtım malzemeleri ile kaplanması binanın daha kolay ısınması için de gerekli ve önemli bir unsudur.

Kiremit altları genellikle PVC membran ya da düz membran gibi çatı örtü malzemeleri ile kaplanmaktadır.  Ayrıca daha farklı malzemeler ile çatıların su geçirmezlikleri de arttırılmaktadır. Kiremit altı çatı örtüsü fiyatları kullanılan malzemeye göre değişmektedir.

Kiremit Çatı Yapımının Maliyeti İle İlgili Merak Edilen Hususlar

Kiremit çatı malzemesi ile çatılar kaplanırken fiyat hesaplama işi bu konuda bilgili uzmanlar eli ile yapılmalıdır. İyi bir uzmana ihtiyaç duyulmasının nedeni, çatının ana yapının bir parçası olması ve mukavemet değerlerinin doğru hesaplanmasının öneminden geçmektedir.  Kiremit çatıların yapımları işi teknik kısmı olan bir iş olduğundan dolayı bir uzmandan yardım almak yerinde olacaktır.

İstanbul kiremit çatı uzmanı Elit Yapı’dan fiyat almak için arayınız:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

Bunun yanı sıra iklim koşulları ve dış etkenler, maliyet hesaplanırken dikkate alınması gereken hususlardandır. Çatının metrekaresinin hesaplanması, alt yapının yeterliliğinin kontrol edilmesi gibi detaylar nedeni ile çatı kiremit fiyatları hesaplanmasında bir uzmanın desteği lazım olmaktadır. Unutulmamalıdır ki kiremit çatı, detayı ve inceliği fazla olan bir iştir.

Bu çatı tipinde, yapım ayrı; onarım ayrı hesaplanmalıdır.

Kiremit çatı kaplama malzemesinin yenilenmesi ve eski kiremitlerin yenileri ile değiştirilmesi su geçirgenliğinin sağlanması ve ısı yalıtımı için gerekli bir işlemdir. Kiremit çatı aktarma olsun, sıfırdan yapım olsun maliyetler uzman incelemesinden sonra ortaya çıkarılabilmektedir. Sıfırdan yapılmasına nazaran yenileme fiyatları daha düşüktür.

Ayrıca kiremit çatı maliyetleri hesaplanırken alt yalıtım malzemesinin ve baca ya da ayakların yalıtımı için kullanılan malzemenin maliyete etkisi de unutulmamalıdır.

Kiremit Çeşitleri Nelerdir?

Kiremit tek tip bir malzeme olmayıp birçok çeşidi vardır. Piyasada en çok kullanılan kiremit çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Osmanlı kiremiti
 • Marsilya kiremiti
 • Mahya kiremiti
 • Granada kiremiti
 • Akdeniz kiremiti

Bu kiremit çeşitleri ile farklı kiremit çatı modelleri ortaya konulabilmektedir. Farklı binaların ihtiyaçlarına göre farklı kiremit çeşitleri kullanılabilmektedir. Renk olarak düşünüldüğünde günümüzde sıklıkla kırmızı ya da tuğla rengi kiremitler tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra kiremit kullanılmadan kiremit görünümlü çatı kaplama ile binaların şık bir görünüme kavuşması da mümkün olmaktadır.

Elit Yapı İzolasyon | Merkez Şube: İstanbul – Maltepe
0216 367 25 25

  Bir Yorum Yazın