Çatı Kaplama Nedir? Çatı Uzmanı Elit Yapı Açıklıyor

Binaların veya genel adıyla yapıların kar, yağmur gibi dış etkenlerden korunması, ısı yalıtımının sağlanması amacı ile yapılan uygulamalara çatı kaplama denir.

Kullanılan kaliteli çatı kaplama malzemeleri, binanın uzun ömürlü olması ve içerisindeki yaşamın sağlıklı olarak devam ettirilmesi açısından oldukça önemlidir. Eskiden yalnızca kiremit çatı modelleri uygulanıyordu. Günümüzde kiremit çatılara alternatif birçok seçenek mevcut. Aşağıda, yeni nesil seçenekler hakkında bilgi paylaştık. Yeni nesil malzemeler, binayı dış etkenlerden korurken aynı zamanda binanın ısı yalıtımına da katkı sağlamaktadır. Yeni çatı kaplama modelleri ile yüksek ısı yalıtımı oranlarına ulaşmak mümkün.

Çatı kaplama yaptırmak, bilgi veya teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

Kaplama işlemi, demirden ya da dayanıklı malzemeden imal edilmiş iskelet üzerine inşa edilir. Bu işlem farklı malzemeler kullanılarak binanın durumuna göre yapılmaktadır.

Çatı Kaplama Malzemeleri

 • Ondülin
 • Sac
 • Galvaniz
 • Kiremit

Gibi farklı farklı malzemeler tercih edilebilir. Bu malzemelerin her biri farklı üretim teknikleri ile üretilmektedir. Dolayısıyla çatı kaplama malzemeleri fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Örneğin, kapmala işleminde ondülin fiyatları ayrı, sac fiyatları ayrı olacaktır. Aynı şekilde kullanılan malzemenin kalitesine ve miktarına göre de fiyatlar değişmektedir.

Net fiyat almak için;

aşağıdaki numarayı tuşlayarak irtibata geçip ihtiyacınızı özetlemeniz yeterlidir.

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

NOT: Sıkça sorulan ctp şeffaf çatı kaplama levhası fiyatları da tıpkı ondülin gibi kalite ve miktara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Çatı Kaplama Modelleri Nelerdir? 

çatı kaplama

 • Galvaniz ve boyalı çatı kaplama
 • PVC çatı kaplama,
 • Ondülin oluklu levha,
 • Onduvilla,
 • Metal kiremit panel,
 • Atermit oluklu levha,
 • Çinko levha
 • Standart kiremit
 • Sac

Bunlar, bilinen ve en çok kullanılan çatı kaplama malzemelerindendir. Bunun yanında;

 • Sandviç panel,
 • Şıngıl,
 • Polikarbonat levhalar,
 • Osb levhalar

Bunlar da çok bilinen diğer kaplama malzemelerindendir.

En iyi çatı kaplama malzemesi hangisidir sorusu çok sık geliyor. Aslında en iyisi, ihtiyacınıza en uygun olanıdır. Dolayısıyla malzeme tipine göre değil, ihtiyacınızı tam anlamıyla karşılama kabiliyetine göre seçim yapılmalıdır.

Çatıyı Kaplatarak Isı Yalıtımından Tasarruf Etmek

Çatı kaplamada en üst kaplama alanının altına köpük kaplama yapılarak ısı yalıtımı sağlanabilmektedir. Köpük ile ya da izocam malzemesi ile yapılan bu izolasyon işinde amaç binanın ısı yalıtımını sağlamaktır.

Çatı köpük kaplama fiyatları, sağlanacak enerji tasarrufu düşünüldüğünde gerçekten önemsiz kalmaktadır. Çatı altı kaplama yaparak binaların enerji maliyetlerini düşürmek mümkün. Genellikle üst çatının altına yapılan çatı altı kaplama işinde kullanılan malzemeye göre değişen maliyetler ortaya çıkmaktadır. Bir de ara yalıtım malzemeleri işin içine girince birim fiyat vermesi iyice zorlaşmaktadır. Bu yüzden öncelikle ihtiyacınız olan çözüm belirlenmeli ve buna göre fiyat teklifi verilmelidir. Mesela, rüzgârlı ya da sert iklim koşullarının hâkim olduğu bölgelerde daha fazla malzeme kullanılması gerekebilir.

Teklif almak veya bilgi almak için arayınız:

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

Bu işlemler çatı ustaları tarafından bizzat el işçiliği ile yapılmaktadır. Elit Yapı, İstanbul’da çatı kaplama ustası olarak uzmanlaşmış bireyleri tek çatı altında toplamış deneyimli bir firmadır. Referanslarımız arasında İstanbul’da çatı kaplama işlemi yaptıran onlarca kurumsal firma mevcut olmakla birlikte; bireysel taleplere de aynı özenle çözüm üretmekteyiz.

 

Çatı Kaplama Sistemleri

Aşağıda, birkaç farklı yöntemi örnek olarak açıklayalım.

Sandviç Panel Nedir?

sandviç panelSandviç panel sadece çatı kaplama işinde değil aynı zamanda yan cephelerin kaplanmasında da kullanılmaktadır. Bu paneller, birbirine geçmeli bir yapıda olup, uygulaması basittir.

Sandviç paneller aynı zamanda prefabrik yapıların oluşturulmasında kullanılan bir malzemedir. Birbirine eklemlenen bir yapıda olmaları nedeniyle birçok yapıya kolaylıkla uygulanır.


Sac Kaplama Nedir?

sac kaplama

Çok kullanılan bir diğer sistem ise sac kaplamadır. Sac fiyatları uygun olup ısı yatılımı açısından oldukça dezavantajlıdır.

Bu yüzden genellikle yalıtım gerektirmeyen ya da yalıtım ihtiyacının az olduğu garaj, iş yeri gibi yapılarda kullanılmaktadır.


Atermit Kaplama Nedir?

atermit kaplama

Atermit çabuk kırılan bir yapıya sahip olduğundan dolayı uygulaması zor bir malzemedir. Yazın serin tutması nedeni ile tercih edilmektedir. Pvc çatı kaplama malzemesi, sık kullanılan çatı kaplama malzemelerinden biridir.

Bunların dışında da çatı kaplama malzemeleri bulunmaktadır. Önemsiz yerlerde en ucuz çatı kaplama malzemesi kullanılarak maliyetten kaçınılmaktadır.


Kremit Kaplama Nedir?

kiremit kaplamaKiremit denilen malzeme uygulanması zor bir malzemedir. Kiremitler çatıya sıralanırken aralarda boşluk bırakılmayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde su akıntıları görülebilmektedir. Zamanla yıpranan kiremitler yenileri ile değiştirilerek çatı tamiri yapılmaktadır.

Kiremit ucuz bir çatı malzemesi olup genellikle küçük apartmanların çatılarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte ısı yalıtımına elverişli bir malzemedir.

Diğer çatı uygulamaları için ilgili bağlantıya tıklayınız.


En İyi Çatı Kaplama Malzemesi Hangisidir?

Tüm bu sebeplerden dolayı “en iyi çatı kaplama malzemesi hangisidir” sorusuna verilebilecek tek bir cevap bulunmamaktadır. Tekrar hatırlatmak gerekirse; en iyisi, ihtiyacınıza en uygun olanıdır.

Çatı kaplama sistemlerinin tercihinde iklim şartları da etkilidir. Genellikle ılıman bir iklime sahip güney illerimizde kiremitli yapılar göze çarparken, kışın sert geçtiği doğu illerimizde sac malzemeler daha çok tercih edilmektedir. Değişen iklim koşulları, uygulanacak sistemin de farklı olmasına neden olmaktadır.

En ucuz çatı kaplama malzemesi her zaman en tasarruflusu demek değildir. Sağlanacak ısı yalıtımı, uzun vadede yapılan için aslında ucuza mı yoksa pahalıya mı mâl olduğunu gösterecek etkendir.

Çatı Kaplama Ustası ve İşçiliği

Kaplama işlemi demir ya da dayanıklı iskelet malzeme üzerine yapılmaktadır. Çatı kaplama sistemleri, parçalar halindeki malzemelerin iskelet üzerine akıllı vidalar ile monte edilmesi süreçlerini kapsamaktadır.

Çatı kaplama, sadece yüksek binaların ve evlerin ihtiyacı değildir. Parklarda, bahçelerde, iş yerlerinde, garaj üstlerinde, çiftliklerde kısacası insanın olduğu her yerde doğa şartlarından korunmak için uygulanmaktadır. Farklı binaların farklı öncelikleri olduğundan uygulamada farklılıklar da olabilmektedir.

Örneğin, görsel olarak öne çıkan çatı kaplama sistemleri ancak şıngıl çatı kaplama malzemesi çeşitleri ile yapılabilmektedir. Bu malzeme uygulaması kolay bir malzeme olup gösterişli bir yapıdadır. Şıngıl çatı kaplama uygulaması su geçirgenliği olan bir malzeme olduğu için binalarda kullanılmamaktadır.

Çatı Kaplama Malzemeleri Fiyatları

Çatı kaplama malzemeleri fiyatları binaların büyüklüğüne, malzeme tercihine ve sürece göre değişmektedir. Mesela ctp şeffaf çatı kaplama levhası fiyatları, toplam maliyeti düşürebilmektedir. İşçilik, teslim süresi, vade seçeneği gibi fiyatı etkileyen diğer faktörleri de düşünürsek en doğrusu; ihtiyacın netleştirilerek teklifin alınmasıdır. Teklif almak için arayınız.

0216 367 25 25Elit Yapı İzolasyon

 

  Bir Yorum Yazın