En İyi Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır? Bu 6 Adımı Uygulayın!

Isı yalıtımı, yaşam alanlarımızdaki sıcaklığı muhafaza etmek için uygulanan tüm işlemleri kapsar. Yalnızca soğuk kış günlerinde değil; sıcak yaz günlerinde de ideal oda sıcaklığını koruyabilmek önemlidir. Doğru yapılmış ısı yalıtım uygulamaları sizi hem yazın sıcağından, hem de kışın soğuğundan koruyabilir. Bu aynı zamanda enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. Peki, en iyi ısı yalıtımı nasıl yapılır?

en iyi ısı yalıtımı yöntemleri

Bu soruyu cevaplamak için bir yapıyı (müstakil ev, apartman, daire, iş yeri ve benzeri) komple değerlendirmek gerekir. En iyi ısı yalıtımı, çatıdan temele kadar her şeyin doğru planlanması ile mümkündür. Bu detaylar eviniz henüz inşaat aşamasındayken ihmal edilmiş olsa da üzülmeyin. Isı yalıtımı işlemleri, sonradan da uygulanabilmektedir. Şimdi en iyi ısı yalıtımı nasıl yapılır sorusunu adım adım cevaplayalım.

En İyi Isı Yalıtımı Yöntemleri

6 adımda en iyi ısı yalıtımı yöntemlerini inceleyin. Bu yöntemlerin tamamı, evlerinize sonradan uygulamanızın mümkün olduğu yöntemlerdir. Aşağıdaki adımları uygulayarak faturalarınızı düşürebilir, daha konforlu bir yaşam alanı edinebilirsiniz.

Bu sayede, israfın da önüne geçmiş olursunuz.

1- Mantolama işlemi:

Dış cephe mantolama veya iç cephe mantolama işlemlerini kapsar. Mantolama, duvarların içeriden veya dışarıdan, ısı yalıtımı yapan malzemelerle kaplanması işlemidir. Toplu yaşam alanlarında, apartman yönetimi ortak nokayı bulabilirse genellikle dış cephe mantolama işlemi tercih edilir. Eğer anlaşma sağlanamazsa en sık tercih edilen yöntem, iç cephe mantolama işlemidir. Bu işlemin nasıl yapıldığını, fiyatlarını ve diğer tüm detayları mantolama sayfasında inceleyebilirsiniz.

2- Doğru Cam/Pencere Seçimi:

Pencerelerinizde çift cam kullanmak hem ses, hem de ısı yalıtımı için oldukça önemlidir. Dikkatlerden kaçan detay ise camların kalınlığıdır. Birçok ev sahibi, kışın soğuk etkisinden korunmak için evin bütün odalarında kalın camı tercih ediyor. Bu doğru bir yöntem değil çünkü kalın camlar aynı zamanda güneşin ısıtıcı ışınlarını da kesiyor. En iyi ısı yalıtımı için güneye bakan cephelerde ince cam, kuzeye bakan cephelerde ise kalın cam tercih edilmelidir.

3- Çatı Yapımı:

Bazı evlerin çatıları henüz yapılmamış veya farklı amaçlarla kullanılmak üzere yapılandırılmamış olabiliyor. Bu tür evlerde sıcaklığı muhafaza etmek oldukça güçtür. Çatıyı kullanım amacınız piramit modelinde çatı yapımına uygun değilse bile düz zeminde uygulanabilecek ısı yalıtımı yöntemlerini değerlendirebilirsiniz. Bu konuda en detaylı bilgiyi Elit Yapı İzolasyon‘dan alabilirsiniz.

4- Çatı Aktarma ve Çatı Tamiri:

Mevcut çatınız zamanla deforme olmuş olabilir. Bununla birlikte, ilk yapım aşamasında ısı yalıtımına önem verilmeden yapılmış da olabilir. Bu gibi durumlarda, çatınızın suyu tahliye etme veya ufak bir ısı yalıtımından daha fazla işlevi olmayacaktır. En iyi ısı yalıtımı için çatınızın da çeşitli yalıtım malzemeleriyle güçlendirilmesi, arızaların giderilmesi gerekmektedir.

Çatı aktarma işlemi, bütün bu detayları kapsayan etraflıca bir çalışmadır. Çatı tamiri ise normalde yeterli olduğu varsayılan çatınızın kısmi eksiklerini giderme işlemine denir. Sonuç olarak: Çatınız ısı yalıtımına uygun değilse, ideal oda sıcaklığını korumanız neredeyse imkansızdır. Bu yüzden, çatı uzmanı bir firmadan durum tespiti yapmasını isteyebilirsiniz.

5- Doğru Petek ve Kombi Kullanımı:

Evinizdeki kalorifer petekleri eski tip ızgara modelinde ise yeni model kalorifer petekleriyle değiştirmenizde fayda var.

En çok yapılan hatalardan biri de yalnızca oturma odasındaki kalorifer peteklerinin yakılmasıdır. Bu yöntem size ne faturalardan, ne de sıcaklıktan yana tasarruf sağlamaz. Evin ideal oda sıcaklığına ulaşıp, sıcaklığını koruyabilmesi için komple duvarların ısınması gerekmektedir. Bu da evinizdeki tüm odaların kalorifer peteklerini açmanız gerektiği anlamına geliyor.

Kombinizin bakımını düzenli yaptırmanız ve kalorifer peteklerinin düzenli şekilde havalarını almanız ısı yalıtımını güçlendirecektir. Aksi halde kombinizi yüksek dereceye ayarlasanız bile ideal oda sıcaklığına ulaşamayıp enerji israfı yapabilirsiniz.

6- Halı Kullanımı:

Evinizin zemininde ısı yalıtımı olsun veya olmasın, halı kullanımı oda sıcaklığını daima etkileyecektir. Özellikle yün halılar sıcaklığın korunmasında önemli etkiye sahiptir.

Halıları mevsimsel olarak değiştirmek de iyi bir tercih olabilir. Kışın kullanacağınız halıları daha kalın, yazın kullanacağınız halıları daha ince tercih edebilirsiniz.

En iyi ısı yalıtımı yöntemleri genel olarak bunlardır. Daha teknik detaylar da var ancak son kullanıcı tarafında en kolay aksiyon alabileceğiniz yöntemleri yazmaya çalıştık. Örneğin, binanın drenajı da ısı yalıtımı açısından önemlidir. Her ne kadar drenaj işlemlerinin asıl amacı yapınızı suyun tahrip edici etkilerinden korumak olsa da bu işlemin ısı yalıtımına etkisi vardır.

Çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse; eksikleri olan bir drenaj sistemi düşünün. Bu durumda suyun, bina çevresinden doğru bir şekilde uzaklaştırılması mümkün olmaz. Bu da duvarlarınızın kısmen nemli veya suyu emmiş olacağı anlamına gelir. Böyle bir durumda hem yapınızın ömrü kısalır, hem de ısı yalıtımı zayıf olur. Drenaj işlemleri hakkında daha detaylı bilgiyi “drenaj nedir” bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Elit Yapı İzolasyon | İstanbul – Maltepe (Merkez Şube)

    Bir Yorum Yazın