Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır ? Çatı Teknikleri Uzmanı Tavsiyeleri

  1. Sen Binayı en üst kısmından sınırlayarak yapıların iç ortamını dış kaynaklı atmosfer koşullarından ayıran üst yapı kabuğunu oluşturmak için yapılan imalat şeklinin geneline: “çatı izolasyonu sistemi“ denilmektedir.

Çatı sistemlerinin başlıca ana işlevi: yağmur, kar yağışı, dolu yağışı, don, fırtına, gece ve gündüz sıcaklık farklarını, Güneşin UV ışınlarını, rüzgâr, gibi dış atmosfer koşullarının etkisi altındaki, yapının iç ortamda kullanıcıların yaşam konforu şartları aktivitelerini sağlıklı şekilde yerine getirebilmesi için istenilen düzeyde su izolasyonu, ısı konforu, ses konforu, vb. kullanıcı gereksinmelerini karşılamak ve yapı ile kullanıcı sağlığını korumak amacı ile imal edilen çatı sistemlerine: “çatı izolasyon” uygulamaları olarak adlandırılır, söz konusu işlevi yerine getirmesi için, birbirini tamamlayan çeşitli alt çatı izolasyonu sistemlerin belirli bir düzende bir araya gelmesinden oluşmaktadır.  Sırası ile sayacak olursak bunlar: çatı konstrüksiyonü sistemleri, çatı kaplama sistemleri, çatı üzeri su izolasyonu. yağmur suyu drenajı atık sistemi, ses izolasyonu sistemleri, buhar dengeleyici kaplama örtüleri, ısı yalıtımı sistemleri, vb. izolasyon malzemelerini kapsayan yalıtım sistemlerinden oluşmaktadır.

 

Günümüzde Kentsel dönüşüm adı altında yıkılıp yeniden yapılan yeni binalarda kısa zamanda ortaya çıkan çoğu kez karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi genel adı ile: çatı izolasyonu sistemleri kaynaklı olup, yeni yapıların en çok karşılaşılan sorunu “Hatalı şekilde yapılan çatı sistemlerinden çıkmaktadır.” Bunun en önemli sebebi ise:  Binaların proje aşamasında tasarımı her ne kadar doğru şekilde projeye uygun olarak çizimi yapılmış olsa bile çatı sistemlerinde tasarımdan sonra en büyük önem teşkil eden: çatı uygulama yöntemi sıra çatı sistemleri imalatı uygulamasına geldiği zaman hatalı ve kalitesiz şekilde yapılan çatı imalatı uygulama işçiliği ve 2. ve 3. sınıf kaliteden yoksun “sadece ucuz olması nedeni ile tercih edilen çatı izolasyon malzemeleri kullanılmasından dolayı”  kısa zamanda hatalı çatı imalatı sorunları ortaya çıkmakta bu yüzden ortaya çıkan çatı imalat hatalarını sonradan revize edilmesi pahalı maliyetleri beraberinde getirir. Yanlış şekilde yapılan çatı imalatlarını telafi edebilmek için, gereksiz ekonomik kayıpların yaşanacağı gerçeğini unutmadan çatı sistemlerinin gerek tasarım gerek uygulama aşamasında profesyonel yaklaşım ile dış atmosfer koşullarına, sıcak ve soğuk iklim şartlarına yüksek dayanım sağlayan kaliteli çatı malzemeleri kullanılarak yapılan çatı sistemleri uygulanması suretiyle çatı imalatı yapılması şüphesiz çatı imalindeki tercih edilmesi gereken en doğru seçim olacaktır.

 

Bilgi & teklif almak için irtibat:

0216 367 25 25

İstanbul Çatı İzolasyonu Sistemi Uygulama Firması| Elit Yapı İzolasyon

 

    Bir Yorum Yazın