mantolama Firmaları arasında en kaliteli mantolama malzemeleri ile ısı yalıtımı uygulaması yapmakadır Ücretsiz keşif hizmeti sonucunda İstanbulun her yerine mantolama fiyatları veriyoruz almak bu konuda merak ettiklerinizi sitemizden bulabilirsiniz. Mantolama Danışma Hattı...


Isı yalıtımı için kaç çeşit ve kaç santim kalınlığında mantolama straforu vardır ve bu kalınlıklar ne kadar ısı yalıtımı sağlar ?

* 1. cm. " den başlayıp 10 "cm. ye kadar farklı markaların mantolama straforları bulunmaktadır.

* Dilerseniz bu mantolama malzemeleri çeşitlerini tanıyalım 4 ve 5 cm. lik karbonlu eps mantolama straforu daha çok Marmara bölgesinde çok kullanılan ısı yalıtımı sistemi çeşitidir, 5 - 6 - 7 cm. lik karbonlu mantolama straforu, genelde yeni projelerde ve çok soğuk olan yüksek çok rüzgar alan yerlerde özel projelerde kullanılır eski binalara uygulanmaz nedeni ise eski evlerin pencere altlarındaki denizlik diye tabir edilen yerlerin çıkıntısını ürünün et kalınlığı çok fazla aştığından dolayı bu kısımların suya neme yağmura karşı araya kaçabilecek su ve diğer etkenlerin iyi izole edilmemesi halinde ileride sisteme zarar verebileceği endişesi ile çok az uygulamada tercih edilir.

* Tabi birde eski binaların gönyeleri duvarları , sıvaları pekde düzgün yapılmamış olmuğu için bitiş köşelerinde örtüşme problemi görülebilir. 6 - 7 - 8 - 9 - 10 cm. ye kadar olan starfor mantolama malzemeleri sıfırdan yapılacak projeler için uygulanabilir fakat günümüzde toplu konut ve projelerde genelde bu sistem kullanılmaz çünkü bu malzemeler ürün olarak ısı verim katsayısına iyi faydalar sağlayabilecekken neredeyse iki kata kadar yapımı durumunda pahalı sayılabilecek maliyet farkı çıkarabilir. genelde bu tipteki kalın olan straforlar özel projelerde 0 " dan yapılacak olan yeni Proje evlere, bianalara yada işyerlerine uygulanabilirler.* Yapılan Testlerde Mantolama straforundaki her 1 cm. lik kalınlığın ortalama % 15 ila % 20 arasında ısı tasarrufu oluşturduğu görülmüştür.( ürün marka ve ısıl iletkenlik değerlerine göre yüzdesel rakamlar değişebillir. )

* Ülkemizde bu anlamda yalıtım bilinci oturmadığından aslında çok fazla mantolama malzemeleri hakkında yeterince bilgiye sahip olunmaması: Etkileşim yoluyla sadece karşı binaya mantolama yapılmış, bizde yaptıralım gibi etki ile ve yanlızca pazardan herhangi bir meyva sebze satın alınır gibi mantolama m2 fiyatı baz alınarak yapılan uygulamaların ne kadar yanlış olduğunu ilerleyen yıllarda yapılan sistemlerin çoğunun boşa yapıldığı harcanmış olan toplam maliyet fiyatı ise çöp olacağı gerçeği ileride ortaya çıkacaktır.

'' Yapılarda yeni gelişen yapı teknikleri sonucu beton satıhlar artmıştır. Betonarme yüzeyler, içeride üretilen enerjinin ısı köprüleri oluşturarak dışarı atılmasına sebep olur. 2000 yılında Türkiye'nin yıllık ısınma harcaması yaklaşık 4 Milyar dolar olmuştur. Yapıları soğutmak için harcanan enerjinin, ısıtmak için harcanan enerjiden daha fazla ve pahalı olduğu da hesaplanırsa bu rakam çok daha yukarılara tırmanmaktadır. Yapılan araştırmalar,mantolama yalıtımı yapılmamış betonarme bir binada, oluşan ısı köprüleri sebebi ile üretilen enerjinin %50-%60 'ından yararlanılamadığını göstermiştir.dış cephe uygulamasındaki maksat bu enerjiden mümkün olduğunca fazla yararlanabilmektir.''

.'' Isı İzolasyonu ile ilgili Sektörümüzden yeni Haberler.... Dış Yüzeylerde bulunan duvarların toplam büyüklüğü: 1000 m2 ' nin üzerinde olan bütün eski yapılar ve binalarda benzer ısı izolasyonu sistemleri yapılarak Enerji Kimlik Belgesi alınmasının zorunlu kılındığını.....'' Yeni binalara inşaat izni verilirken Isı Enerji Kimlik Belgesi şartı arandığını mantoloma yada benzeri sistemler ile ısının yalıtımı açısından yeni  ısı izolasyonu uygulamalarının yeni binalarda zorunlu hale gelmişken mevcut eski binalarda ise 2 Mayıs 2017 ' ye kadar bütün eski binaların yalıtım kanunu gereği nedeniyle ısının yalıtımı alternatif sistemlerinden herhangi birini uygulama zorunluluğu olduğu bütün binaların yalıtılarak Enerji Kimlik Belgesi'ne sahip olmak zorunda olduğunu. 2017 ' yılından sonra bina alış-satışlarında tüm yapılarda ısı izolasyonu ile e.k.b belgesi şartı aranacağını : Eski yapılarda vede binaların yalıtılması zorunlu hale getirilip tüm yapılarda Enerji Kimlik Belgesi bulunmasının mecburi tutulacağını biliyormuydunuz?'' Web sitemizin giriş bölümünün en başına bu haberleri yazmak istemezdik, genellikle herşeyi son ana kadar bırakıp artık yapılacak işlerimiz nihai noktaya geldiği çok kısa zaman dilimlerine sıkıştırarak hareket etmeyi toplum olarak alışkanlık edinmiş olan halkımıza  burada bu sistemin zorunluluktan çok bu uygulamaları yaptıran binaların yapı ömrü ve ısıl yaşam konfor kalitesini ne  kadar artırdığını aşağıdaki sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz öenmli makalelerimizde bu konuda araştırma yapan internet kullanıcıları ile paylaşmak istedik.. '' Maalesef  ülkemizde ısı izolasyonu  sistemlerinden günümüzde en çok binalara dışarıdan uygulama yapılan ısı yalıtımı uygulaması konusundaki duyarlılık daha bir kaç yıldır  doğalgaz, katı yakıt, sıvı yakıt kısacası enerji fiyatlarındaki hatırı sayılır artışlar dolayısı ile artarak çoğalmaya başladı.'' Dilerseniz bu konudaki bilgilerimizi sizlerle paylaşalım :..

Dilerseniz Size Bu Sistemi en ince noktasına kadar detaylı olarak anlatalım....

*Günümüzde ısı izole malzemeleri teknojilerinde gelişen teknikler, ısı yalıtımı uygulamasından alınan verimi ısı kaybına karşı yalıtılan sistemleri sayesinde Isı köprülerinin oluşumunu engellemektedir. en verimli sistem olan cephe duvar (dışarıdan yalıtım) uygulamasında çeşitli yoğunluklarda sistemleri içinde polistiren veya taşyünü levhalar kullanılmaktadır.kaba Sıvalı veya sıvasız her türlü zemine rahatlıkla uygulanabilen, bu maliyet fiyatları neye göre değişmekte uygulama safhaları aşağıda verilmiştir.      Peki bu tip sistemler nasıl yapılır faydası varmıdır.?

 Faydaları artılarıyla neden bu sistemleri kullanılmalıdır ?

* İlk yararı öncelikli olarak mantolama  sistemleri ile uygulama yapılan evlerimiz için ısı yalıtımı sonrasında kış aylarımız tasarruflu, konforlu geçer yüksek doğalgaz faturaları ödemekten kurtulmuş olunur.

 

* Yalıtım sistemleri içinde en çok tercih edilen sistemleri doğru ve kaliteli ısıyalıtımı malzemeleri ile uygulanırsa yakıt masraflarınızı minumuma indirir yapınıza estetik + konfor kazandırır.

* Son zamanlarda adından sıkça bahsi geçen kanun şartnamesi esaslarına uygun işi çok iyi bilen mantolama firmaları ile ısı yalıtım yönetmeliğine uygun olarak yapılırsa yıılık harcadığımız ısıtma ve soğutma bütçesinden ortalama olarak %40 ila %60 arasında ısıtma ve soğutma giderlerinde tasarruf sağlayıp yaptığınız tasarruf ile hayat standartlarınızı daha iyi hale getirip yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

 * Profesyonel mantolama  şirketleri firmaları arasında olan sektöründe kaliteli uygulama yapmayı ilke edinmiş Zirve Yapı İzolasyon tarafından uygulaması yapılan ısı izolasyonu sistemleri ile eviniz rutubetsiz, sağlıklı ve rahat bir yaşam alanı haline gelirken dış cepheye uygulaması yapılan apartmanlar yapı ömrü onarım masarfı açısından uzun ömürlü olmaktadır.

 * Uygulamayı yaptırdığınız günden itibaren binanın her tarafını bir bohça gibi saran manto işleminin size ne kadar konforlu ve sağlıklı bir ortam sağladığını göreceksiniz..

 * Dünyanın tercih ettiği akıllı bina dönüşümleri ısı yalıtım sistemleri yapılara 4 mevsim mükemmel bir ısı yalıtımı performansı ve kalıcı olarak yalıtım çözümü sağlar.

 *  Çeşitli ısı yalıtan sistemleri ile yapılan  dış cephe izolasyon sistemi yapıların bakım ve onarım masraflarını kesinlikle azaltmaktadır.

 *  Aslında çıkarılmış olan ısı izole yasasının amacı binalarda yaşayan ve hyatının en büyük bölümünü evlerinde geçiren insanları rutubet ve küften korumak binanın genel olarak korunması amacıdır.

 * Isı yalıtım Uygulama sistemleri içinde en çok tercih edilen sistemi (CE- TSE) Avrupa ve Türkiye Standartalarına uygun bir yalıtım sistemidir.

Mantolama Fiyatları

• Enerji tüketimi ciddi anlamda bir işletme masrafıdır. Küçük yatırımlı ısı yalıtım
uygulamalarıyla büyük oranlarda enerji tasarrufu elde edilir (binanın yapı maliyetinin sadece yaklaşık %5’i kadar bir yatırımla). Isı yalıtımı sadece fabrika, işyerleri, Binaların işletme maliyetlerinin azalmasını sağlamaz aynı zamanda sistem boyutları küçüleceğinden HVAC sistemlerinin ilk yatırım maliyetlerini de düşürür.


• Isı yalıtımının kullanımı sadece işletme enerjisi maliyetlerini azaltmaz; aynı zamanda atmosfere salınan kirleticilerin de azalmasını sağlar.


• Binalara Uygulanacak kalite standartları olan Isı yalıtımı özellikle mevsimler arası geçişte evlerimizin ısıl konfor periyodunu uzatır,

• Isı yalıtımı işlemi bohça mantığı ile pekiştirilerek komşu hacimlerden ya da dışardan gelebilecek olan rahatsız edici gürültülerden ortamları korur ve binalarda akustik konfor sağlar,

• Atmosferdeki ani yüksek sıcaklık değişiklikleri, bina yapısına zarar verebilecek istenmeyen termal hareketliliklere sebep olabilir. Binayı sarıp bu işlemi yaparak bir zırh gibi sararak düşük sıcaklık dalgalanmalarında sabit tutmak, yapı bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Bu durum, bina yapı ömrünü de uzatan doğru ısı yalıtımının uygulanmasıyla sağlanabilir,

• Doğru tasarlanmış dizayn ve ısı izolasyonu aynı zamanda yapı yüzeylerinde yoğuşmanın engellenmesine yardımcı olur. Bunun yanında ısı yalıtımı yapımında , yanlış, hatalı malzeme seçimi ve kötü işçilik kombinasyonları yanlış yapılan uygulama esasları sonucunda yapıya ters etki göstererek zarar vermesinden kaçınmak gerekir.


• Uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi ve doğru bir şekilde
uygulanması halinde, yangın esnasında, alevlerin yayılması engellenir.

 

Enerji kaynaklarının giderek tüketildiği günümüzde, enerji sarfiyatları gerek ekonomik gerekse ekolojik düzenin yıpranmasına sebep olmaktadır. Buna karşın konfor ve yaşam şartlarını sağlamaya çalıştığımız mekânlarda ihtiyaç duyulan enerji miktarı teknolojinin de gelişmesiyle büyük bir artış göstermektedir. Enerjiye duyulan ihtiyaç ve enerjinin elde edilmesi için ödenen bedeller düşünüldüğünde az enerjiyle en fazla verim alınması gerekliliği ortaya çıkar. Bu doğrultuda yapılabilecek en doğru seçimdeki  amaç gerekli uygulamaları yaptırarak ısı yalıtımından verim alıp enerjide yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlamak olmalıdır.

'' Binalarda tüketilen enerjinin büyük kısmının ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığı göz önünde bulundurulursa ısı yalıtımının enerji tasarrufunda büyük rol oynadığı daha net anlaşılmış olur.Özellikle, gelişmiş ülkelere kıyasla enerji tüketimi giderek artan ülkemizde ısı yalıtımı daha önemli hale gelmektedir. 1998’de yürürlüğe giren ve 2000 yılından itibaren binalarda ısı yalıtım zorunluluğu getiren TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Standardı, ülkemizde ısı yalıtımına verilmeye başlanan önemin önemli bir göstergesidir.

* Giderek artan enerji fiyatları, aile bütçesinden ısınma için ayrılan parayı artırmaktadır. Tüketilen enerjinin yaklaşık üçte biri konutlar için sarf edildiği söylenebilir. Bu nedenle, binalarda ısı kayıplarını iyi bir ısı izolasyonu planlaması doğru malzeme seçimi ve iyi bir yapı restorasyon tasarımıyla minimuma indirmek gerekir.

 

1- Dış Duvar Yalıtımında 4 cm yerine pencere denizlikleri diye tabir edilen bölgelerin 5 cm kalınlık Kullanılmasında bir sakınca yoksa .  kullanılması daha uygundur.


2- Çatı Yalıtımında yoğunluğu yüksek taşyünü yada  10 cm Cam yünü kullanılması.sisteme  çatı izolasyonu ve bütüncül yalıtım değeri açısından uygundur.


3-Çatıların ve bina dış yüzeylerinin izole işlemi yapılırken açık renk boyanması binada ısı tasarrufu sağlar.


4--Bina Taban Yalıtımında şap altına 5 cm, 32 dansinite sert Strafor kullanılması dopru olandır.


5- İnşa halindeki uygulamalarda Katlar arası ses ve ısı yalıtımı için  Zemin ve Normal Katlar için Şap altına 32 dansinite 2 cm sert Strafor kullanılması..


6-Kolonlar,Açık Çıkmalar ve kirişler Straforla yalıtılması.


7--Bitişik Nizam Binalarda bitişik dış  duvarlar 2 tuğla arası 2 cm 24 dansinite   Sert straforlu sandviç duvar olacak şekilde imalat detayı düşünülmesi


8- Katda çift daire varsa ortak duvar 2 tuğla arası 2 cm 24 dansinite  Sert straforlu sandviç duvar olacak şekilde imalat detayı düşünülmesi.


9--Eski binalarda Tüm Dış duvarlar ;  4 yada 5 cm. iyi  yoğunluk dansite Sert Straforlu Sandviç duvar yada inşa durumunda kaba sıva+30 cm Gazbeton  , 25 cm sıvaperli Gaz beton  , 19 cm tuğla üzeri dübelli olarak  yapılabilir.


10-- yapılan manto plakaları mutlaka dübellenmelidir.60x120 cm strafor plakası için 5 Adet,  50x100 cm plaka için 3 adet dübel duvara sabitlenerek uygualama yapılmalıdır.


Yalı baskı yaparken yapıştırma yapılması dışında strafor plakaları mutlaka dübellenmelidir.
Katlarda  şap altına XPS, Bodrum dış duvarında ve kat perdelerde  XPS, dış duvarda 20-24 dans.EPS strafor kullanılacaktır. Isı yalıtımı için ; Binanın dış cephesinin ve çatısının açık renk-beyaz-krem rengi olması uygun olacaktır.

 

11--Cephe kaplamada alt kısımda profil içinde 5 cm cam yünü kullanılacaktır.


12--Temel su yalıtımı için minimum 10 cm grobeton üzerine minimum 2 mm membran serildikten sonra bohçalama yapılması uygun olacaktır.


13--Kullanılan malzemeler mutlaka TSE li olmalıdır.


 2- Sistemle ilgili temel bilgi notları:

2.1-Dış Duvar Yalıtımı:
1--Sandviç Duvar : Ömürlük bir duvar yalıtımı uygulama örneğidir.                                                                                                   

Su bazlı boya + dış sıva + 13,5 YD Tuğla + 5 cm(20-24 dans) Strafor(EPS-beyaz))+ 8,5 cm YD Tuğla+iç sıva+su bazlı boya kullanılan straforun Yoğunluğu:  EPS Straforları 20-24 dansinite olarak bulmak mümkün olup-XPS(mavi-pembe) strafolar 28 dansinite ve üzerinde üretilirler.Strafor çok yoğun olursa(28 dansinite ve üstü) bu durumda su buharı geçişi azalır.Eğer seçilen Strafor 16 dansitenin  altı seçilirse,bu durumda strfaor birkaç yıl içinde sıcak vs ile özelliğini kaybetmeye başlar ve çift tuğla arsında straforun tozları kalmaktadır.


1.1-- Sandviç  Duvar Uygulaması ara uyguulama işlemi :  Isı yalıtımda ikinci bir yöntem olarak da Sandaviç  duvar yapılabilir.Sandaviç duvar için  iki 13,5-8,5 cm tuğla arası 5 cm  (20-24)    dansinite küçük-sert tanecikli-…..Beyaz EPS Strafor ile yapılabilir.Sandaviç duvarda 16-20-24 dans beyaz-küçük tanecikli-sert strafor önerilir zira Mavi straforlar 28-32 dans civarında olup su buharı geçişini engeller bu nedenle mavi straforların ancak dıştan sistemi kullanılması uygundur.Sandviç duvarda 5 cm beyaz sert strafor kullanıldığında 25 cm lik kirişten dolayı 2 cm dışarıda diş oluşur.Kirişler 20 cm olup,13,5+8,5 cm+5=27 cm olup,sandaviç duvar kirişi 2 cm taşmakta,bu taşan 2 cm diş için   kirişe  28 dansinite XPS veya EPS strafor ile yapılır.Bunun için kiriş kalıbı 25 cm değil 28 cm olarak yapılır ve 3 cm strafor döşendikten sonra 25 cm lik kirişin betonu dökülür.Bu şekilde duvar düz-tek yüzey  hale getirilir..


1.1.1--Strafor konulurken , yüzeyi betonu tutsun diye pürüzlendirilir ve  strafor plakasında 5 noktada 2,5-3 cm çapında delik açılır ki beton döküldükten sonra bu boşlukları doldurduracağı için,strafor plakasını betona bir nevi beton perçin ile birleştirilmiş olur.


2-- Duvarlarda Küflenme Problemi-Strafor Yoğunluğunun Önemi:


2.1-- İç ortamda insan ve insan etkinliği(yemek pişirme vs)ne bağlı  Ortamda su buharı bulunur.Bu su buharının dış duvarların oda iç kısmında ,dış duvar bileşenelerin üzerinde bulunan mikro delikler-poorların kapatılması dolayısıyla  (tuğla+strafor+boya)dış duvardan atmosfere geçememesi sonucu dış duvarın iç kısmında su buharı yoğuşması oluşur.Oluşan  bu nemlenmeye bağlı olarak iç yüzeyde mantar- küf tabakası ve  pul pul boya dökülmesi meydana gelir.Su buharının atmosfere geçişini engelleyen nedenler şunlardır:
2.2--Dış duvarın dış yüzüne BTB yapılması. 2-İç duvarın saten-yağlı boya ile boyanması 3-Yoğunluğu 28 dansinite üstü(XPS) strafor kullanılması.
2.3--Dış duvar ısı yalıtımında kullanılan straforların  terlemeye karşı, su buharı difüzyonu açısından  20-24 dansinite arasında olması uygundur,.4 kişilik evde ev içi etkinlikler ve insan ürünü olarak  günde normalde 25-30 Lt su buharı üretimi olup,Pencere havalandırmasıki doğal havalandırma ile ortamda bağıl nemi % 60 azaltan bir yöntem olup- ortamdaki su buharı yada nemin  duvardaki mikro porlar (delikler ile) dışarı atılması gerekir.aksi takdirde bu buhar duvar iç yüzeyinde yoğuşarak  mantar-küf oluşuna neden olur.

 

2.4—yüksek yoğunluklu olarak aşırı kalın straforların kullanılması halinde su buharı difüzyonu zorlaşacak ve ayrıca iç sıva üzerine saten-yağlı boya sürülmesi halinde tam terleme oluşacaktır.Kısaca terlemeye karşı strafor yoğunluğunun 20-24 dansinite aralığında olması- gerekir,dayanım açısından ise belli dansinitenin altına düşmemesi min 16 dansinitenin altına kesinlikle çekmemesi gerekir.Eskiden kullanılan 2,5 cm 10 dansinite yoğunluklu straforlar 3-4 yıl içinde özelliğini kaybedebilmektedir.Öte yandan 3 cm sert strafor ile 5 cm sert strafor arasındaki m2 fiyat farkı % 30 olup,bu kadar düşük fiyat farkı için daha kalın strafor yerine incesini seçmek doğru olmasa gerek.Kullanılan straforlar B1 sınıfı yangın özellikli olmalı.Bu anlamda B1 sınıfı malzeme alev alır ancak alev ilerlemesi olmaz.
3--Binalarda ısı yalıtımı için kullanılan straforun yoğunluğu dış duvarda 24 dansinite,şap altına ise 32 dansinite olup,projeye göre kalınlığı dış duvarda 5 cm,bodrum kat döşemesinde 5 cm,ara kat döşemelerinde 2 cm dir.Bu anlamda dışa duvarda 5 cm yerine 3 cm strafor kullanılması projeye aykırı olduğu gibi 3 cm profor ile 5 cm strafor arasında sadece % 30 fiyat farkı gelebilir ki müteahhit in böyle bir ucuz hesaba giremsi de ayrıca doğru değildir.


3--Dış Duvar Mantolanmasında Detaylar:


3.1--Isı yalıtımda i kullanılacak file alkali dayanımlı 160 gr/m2 olması uygundur.

Uygulama yaparken kirişi ile duvarın birleşimi depremde duvarın kirişten dağılmasını önlemek için file özellikle paslanmaz çelik file çekilmesi uygun olacaktır.


3.2--Strafor panelleri ve duvar kalekim+panel tutkalı ile bütün panel ve duvar yüzeyi iyice sıvandıktan sonra yapıştırılmalıdır.Yoksa panelin 5 noktasına topak olarak vurulmuş olarak paneli  sıva harcı ile duvara vurursanız belli bir süre sonra panel duvardan ayrılıp yere inebilir.Kısaca hem panel hem duvar sıvandıktan sonra panel yapıştırılmalı ve de panelde 3-5 adet dübel ile duvara sabitlenmelidir.


3.3--Bazı üzeri kumlu panelllerin dübellemek için üzerinde hazır pullu yıvası olaup,bu pulllar ile panel duvara sabitlenmekte ve işlemden sonra pulun üzerini kapatan panel parçası yapıştırılarak panelin dış yüzeyinde görünümün bozulması oluşmamaktadır.Üzeri kumlu olmayan 20-24 dansinite beyaz(maviler 32 daninite olduğu için su buharı geçişini engelledeiği için içeride su yoğuşmasına bağlı küf(mantar) oluşuna neden olabilmekte) strafor ile işlem sırasıyla şöyle olacaktır:


3.4- İşlem Sırası:1-dış duvarın 13,5 cm lik örülmesi ve sıvanması-sıvanın kuruması+ duvar-kiriş bileşimine file çekilmesi  2-Panelin ve duvar yüzeyinin kale kim+panel tutkalı ile sıvanması ve yapıştırılması 3--panelin tanede 3-5 adet dübel ile dübellenmsi 4-1.kat sıvanın atılması +filenin çekilmesi    4- 2.kat sıvanın çekilmesi 5-Astar sıva çekilmesi 5-Dekoratif sıva  yapılması +subazlı açık renk ile boyama işlemi


Sistem nasıl korunur ?

Dış Duvarın Mantosunu Korumak :Çeşitli nedenlere bağlı olarak delinmesi-kırmak-darbe alması vs Dış duvarın mantosunu korumak için  dış duvar , Zemin katta , zeminden 1.70 m ye kadar olan kısmı veya pencere altına kadar olan kısmını  ;  


1--dış mekan seramiği veya dekoratif taş ile kaplanabilir.


2--Manto üzerine sıva yaparken ,manto üstünü 1 cm göze büyüklüğüne sahip ince paslanmaz çelik tel hasır ile kapladıktan sonra manto üzerine sert sıva yapmak.


3--Sitelerde uygulanan bir yöntem olarak , mantolanmış dış duvar önüne çocukların girmemesi için çiçeklik yapılması.


4--Zımba teli gibi ince demir teller beton harcına katılabilir.Bu suretle sert sıva elde edilir.


5-- Dış duvarda yapılan manto,zemine-yer seviyesine  kadar indirilmelidir. sistemi korumak için:


a)-Mantonun Pencere altına kadar olan bölümünde, Straforlar, duvara çakılmış strafor aralığı kadar 5 cm lik çıtaların arasına döşenir.Ve bunun üzerine kalekim-kaba sıva  ve fayans döşenebilir.Eğer manto yapılmış ise manto 5 cm aralığı olarakpencere altından yere kadar kanal olarak  tuğlaya derinlikte spiral taş ile çizilir ve geniş ağızlı murç ile boşaltılır. Ve bu boşuğa 5 cm kalınlığında  çıta çakılır.Üzerine file ile fayansı yapılır.
b)-İkinci bir yöntem olarak da Mantonun Pencere altına kadar olan bölümünde,strafor döşenmeyip-sadece 2 kat sıvaper (ytong un ısı yalıtım sıvası) ile kaba sıva yapılıp-üzerine seramik yapılmalıdır.


c)-Diğer Üçüncü bir yöntem olarak da zemin katı sandviç,normal katlarada yapmak uygun olabilir.


3.6--Kirişlerin yapımı : Dış duvar  kirişlerine kadar  yapılmasıgerekir. Yalıtımsız kiriş yalıtımlı tuğla duvara göre 1,5 kat yalıtımsız tuğla duvara göre 5,5 kat daha fazla ısıl geçirgenliğe sahiptir.Bu anlamda kirişler mutlaka mantolanmalıdır.Mantoya bağlı olarak  kiriş kalıbı ytong duvarda 25+5=30 cm ,sandviç duvarda 25+2=27 cm olarak yapılmalı,strafor kaba inşaatlarda kalıba konulduktan sonra beton dökülmelidir.


3.7--Eski olan BTB göre binanın dış yüzeyini korumada oldukça dayanıklı malzeme olarak kabul edilebilir.Ancak bina bina içinin , duvar yüzeyindeki mikro deliklerden gelecek havayı keseceği için mahaller nefes almaz hale gelir.Ayrıca su buharının bu deliklerden dışarı kaçısını engellediği için duvarda ısı köprülerinin olduğu yerlerde yoğuşma ve ona bağlı küflenme durumu ortaya çıkacaktır.              Bu nedenle dış  duvar dış ve iç yüzey kaplama malzemesi olarak yağlı boya-BTB yerine su bazlı boya önerilebilir.Yine ayrıca Dış ortamda bu sistemini korumak ve bina estetiği artırmak için sistemde boya olarak  malzeme yüzeyini koruyan ve kendini yenileyen boya olarak farklı boyalarda kullanılabilir.


3.7.1--Dış duvarda BTB  Uygulması ve  Boya İşleri:  Dış duvarın iç kısmının su bazlı boyanması-dış duvarın  dışının BTB yapılıyor ise  fiili boyanın kılcal çatlak önleyici bepermo adlı katkısının kullanılması uygun olacaktır


3.8--Dış Duvardaki Isı yalıtımında uygulama yapılrken yeni binalara dıştan ,eski binalara ise içten 5 cm 24 dansiite beyaz sert strofor ile üzerine içten alçıpan uygulaması uygun olacaktır.
19 cm. Tuğla ile dış duvar ve kirişleri 5 cm (20-24 dans) XPS-EPS  Strafor ile manto +su bazlı boya yada hazır arduvaz vs kaplı manto uygulaması yapılabilir.


3.8.1--Dış duvarların veya bina bodrum iç duvarlarının içten mantolanmasında mutlaka beyaz-EPS strafor kullanılmalıdır.


3.9-- 1999 Marmara Depreminden sonra yapılan saha incelemelerinde yıkılan binalar için sandaviç duvarların ortadan ikiye ayrıldığı saptanmıştır.Bu anlamda sandviç duvarlar deprem açısından oldukça zayıftır. Bu anlamda duvarların 13,5 cm tuğla ile yatık-19 cm olarak örülmesi ve üstüne 5-6 cm 24 dansinite strafor ile manto yapılması ve manto üstünün su bazlı boya ile açık renk olarak boyanması en uygun çözüm olabilir.


4--Dış Duvarda Kullanılacak Strafor :Isı yalıtımında ,öncelikle kolon ve kirişlerinde yalıtımını mümkün kılan,soğuğu,mantonun dış yüzeyinde karşılaştıran   4-5 cm kalınlığında… ((16) 20-24)    dansinite küçük-sert tanecikli-…..Beyaz EPS-XPS  Strafor    ile dıştan manto önerilebilir.. Normal dış duvar mantolanmasında,  kirişin mantolanması problemi yoktur zira hem dış duvar hem de kiriş ve kolonlar mantolanmaktadır.


5--Dış Duvar Tuğlası Olarak :  


5.1-- 13.5 cm lik tuğlayı  20 cm lik kısmı olacak şekilde duvara döşenmesi.


5.2--19 cm İzotuğla—19 cm BİMS—19 cm Ytong kullanılabilir.
Döşenen tuğlanın iki tarafı içten-dıştan 2 cm olacak şekilde sıvası(kabuğu) atılmalı ve dış sıvanın üzerine manto yapılmalıdır.
Manto da manto yüzende iç ortam ile dış ortam arasında ısı köprüleri oluşmaması  ve yapılan mantonun ısıl direnci imalata-işçiliğe bağlı olarak artması için ,dış duvara dübelenen mantonun-strafor plakaları arasındaki boşluklara dolgu yapılmalı veya duvar kiriş bileşimleri de mantolanmalıdır

 


* Binaların ömrünü uzatmak ve değerini korumak için, binalar iç ve dış etkenlerden doğru biçimde korunmalıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususların başında, yalıtım ve doğru malzeme seçimi gelir. Binalarda iç ortam ile dış ortamı birbiriden ayıran ve bina zarfı olarak tanımlanan duvarlar, pencereler, tapılar, tavan, çatı ve döşemelerden oluşan yapı elemanları dış etkenlerden korunmalıdır. Ayrıca kullanım amacına uygun olarak sağlık ve konfor şartları ile gereken yalıtım sağlanıp yapı içinde sağlanmalıdır.

 

* Isı yalıtımı enerji tasarrufu sağlamakla birlikte, doğru yalıtım malzemesinin seçimiyle iklimsel ve işitsel konforun yanı sıra yapılarda yangın güvenliği de sağlanabilmektedir. Yalıtım sayesinde, ısı kayıp ve kazançları azaltılarak enerji tasarrufunun sağlanması, çevrenin korunması ısıl konfor ve gürültü denetiminin sağlanması, yapı elemanlarında ve yüzeylerde yoğuşmanın azaltılması, ısıtma, soğutma ve enerji sistemlerinde işletme verimliliğinin arttırılması ve yapı elemanlarının dış etkilerden korunması mümkün olabilmektedir.

 


* Yapı bileşenleri üzerinden farklı sıcaklıktaki iç ve dış ortam arasında ısı kaybını veya ısı kazancını azaltmak için yapılan işlemlerin tümüne ısı yalıtımı adı verilir. Isı yalıtımının esas amacı ısı kaybını veya ısı kazancını azaltmaktır. Kışın soğuktan korunmak için kalın giysiler giyilir. Dış ortam ile vücut sıcaklık farkının fazla olması nedeniyle, vücuttan ortama ısı kaybı söz konusudur. Bu nedenle, üşüme hissi duyulur. Giysiler yalıtım görevini yaparak soğuk ortama olan ısı kaybını azaltır. Binalarda ısı kaybeden tespit edilmiş dış ve iç yüzeyler yeterince yalıtılmadığı zaman ısı kaybı ve buna bağlı olarak işletme giderleri artmaktadır. Bu nedenle, daha proje başlangıcında mimar ve mühendis işbirliği sağlanarak, hem sabit yatırımlar, hem de işletme masrafları azaltılır.

 

 

Peki Mantolama Nasıl Yapılır ?

Isı yalıtımı straforu malzemeleri üretimi yapan dünyanın en büyük yalıtım devlerinin  ar-ge çalışmaları ile giderek verimi daha da arttırılmaya çalışılan son zamanların en fazla ısı izolasyonu verimi sağlayan, en çok uygulanan yalıtım sistemlerinden biri olan manto Uygulamasının aşama aşama duvarlara nasıl yapıldığının detaylarını dilerseniz adım adım aşağıda anlatalım :

1) Başlangıç profili : Duvar yüzeyleri manto sistemi uygulamasının ilk aşaması olarak, zemine aliminyum başlangıç (su basman) profili çakılır.Başlangıç profili'nin ölçüsü, tercih edilen manto yalıtım levhasının kalınlığına ve uygulanacak sisteme göre değişiklik gösterir. Profiller duvara özel dübelleri ile çakılarak tespit edilirler.


2) Yapıştırma Harcı : Profiller çakıldıktan sonra manto yalıtım levhalarının arka yüzüne dişli mala ile veya noktasal yapıştırma metodu ile manto malzemeleri özel yapıştırıcı harç sürülür. Harç sürüldükten hemen sonradış cephe manto yalıtım levhaları duvara şaşırtma metodu ile yerleştirilir.

3) Dübelleme
Dübellemeye başlamadan önce, manto levhasının sıva harcı ile yapıştıldıktan sonra sıva harcının tam olarak kuruması beklenmelidir. Dübeller yalıtım levhasının(strafor)üzerine matkap ile uygun bir delik açıldıktan sonra manto levhasına çakılarak sabitleştirilir.

4) Kenar ve Köşeler : manto yapılırken köşelerde düzgün ve sağlam bir yüzey elde edebilmek için yalıtım uygulamasında aliminyum köşe profilleri kullanılır. Köşe profilleri, manto yalıtım levhalarının üzerine donatı katmanı oluşturulmasından önce yerleştirilir ve üzeri donatı sıvası ile kapatılır.

5) Donatı Sıvası ve Filesi : Köşe profillerinden başlayarak manto yapılan bütün yüzeye donatı sıvası sürülür ve dişli mala ile trifillenir. Bu sıva üzerine sıva henüz yaş iken manto filesi, kenarları 10'ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde yerleştirilir.manto Filesinin üzeri tekraren manto sıvası ile kapatılır.

6) Dekoratif hafif sıva : Son kat hafif sıva, donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra istenilen kalınlıkta (2,3,4 mm) uygulanır. Böylelikle,dış cephe manto uygulamasının dışında sert ve dekoratif, koruyucu bir katman oluşturulur.

7) Boya : Manto uygulamasının son aşaması, hafif sıva uygulanmış dış cephe zemini arzu edilen silikonlu kaliteli bir dış cephe boyası ile boyanmasıdır.

Yalıtım malzemeleri Ve Levhaları

EPS : Günümüzde kullanılan manto sistemleri ve yalıtım levhaları arasında, en popüler olanı EPS (Ekstrüde Polistiren) manto ve yalıtım levhasıdır. Oldukça düşük bir ısı iletkenlik (0,031 W/mK)değerine sahip olan EPS'yalıtım levahları yangın sınıfı B-1 (Zor alevlenici) ve min.20 Kg/m³ yoğunluktadır. Ülkemizde, dış cephe ısı yalıtımında, çoğunlukla 3 cm kalınlığında, binili tipleri kullanılmakla birlikte, teras yalıtımı, özel işlemler veya istenildiği durumda, 5 cm kalınlığında manto levhalarıda kullanılmaktadır.

XPS : Ekspande Polistiren. Birim hacim kütlesi 16 Kg/m³ ve Isı iletkenlik değeri 0,040 W/mK'dır. EPS levhalara göre daha ekonomik olan XPS manto yalıtım levhaları B-1 yangın sınıfına girerler. Beyaz köpük olarak da bilinir.
Taşyünü : Isı yalıtımı ve ses yalıtımı amacı ile kullanılan taşyünü, diğer yalıtım ve manto , levhalarına kıyasla daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Doğal yapısı nedeni ile yangın sınıfı A (Yanmaz) olan taşyünü 0,040 W/mK ısı iletkenlik değerine sahiptir

YAPIŞTIRICI HARÇ MALZEMELERİ
Polimer esaslı, mineral, kuru, nefes alabilen ve yüksek yapışma özellikli özel bir harçtır. 3,5 - 4,5 Kg/m² sarfiyatı ile kullanılan yapıştırıcı harç, her türlü mineral yapıdaki yüzeye, polistiren ve taşyünü ve manto mazlemeleri levhalarını yapıştırmak için kullanılır. Su ile karıştırılarak, kullanım esnasında hazırlanır.

BAŞLANGIÇ (SU BASMAN) PROFİLİ
Su basman seviyesinde, manto sistemini darbelerden koruyan 0,4 - 0,6 mm, alüminyumdan imal edilen, damlalıklı taşıyıcı profildir. Kullanılacak dış yalıtım manto levhası mazlemesi kalınlığına göre, değişik boyutlarda olabilir.

ALÜMİNYUM PROFİLLER
Uygulama yapılacak bina köşeleri, pencere ve kapı merkezleri gibi dış köşelerde, manto sistemini korumak maksadı ile kullanılan, yan yüzeyleri delikli, 25/25 mm alüminyumdan imal 'L' profilidir. Aynı zamanda manto sıva uygulamasında mastar görevi görmektedir.

PLASTİK DÜBELLER
İç ve Dış (izolasyon) yalıtım levhasını duvara veya tavana monte etmek için kullanılan plastik bağlantı elemanıdır. Tuğla üzerine yapılan uygulamalarda, boşluğa gelen dübeller, çıkartılarak başka bir noktadan çakılmalıdır. Dübelin çakılacağı noktada, yalıtım levhaları bir miktar oyularak, dübel çakıldığında yalıtım levhasının üzerinde kabartı olmaması sağlanmalıdır. Normal uygulamada 1 metrekare yalıtım levhasına minimum 6 Adet çakılır

DONATI SIVASI
Yalıtım ve için özel kimyasal karışımlı bir mineral kuru ısı yalıtım sıvası ve sıva harcıdır. Yalıtım levhası üzerinde yüksek elastikiyet ve adherans oluşturacak şekilde toz polimerlerle ve su iticilerle takviye edilmiştir. Yalıtım levhasını dış etkenlerden korumak için iki kat olarak ve donatı filesi takviyesi ile uygulanır. Ortalama sarfiyatı 3,5 - 4 Kg/m²'dir

Dış cephe filesi
Yalıtım levhası üzeri donatı sıvası, genleşme derzleri, montaj derzleri için üretilmiş ve özel alkalilerle emprenye edilmiş, cam elyaf sıva filesidir. Sıvadaki çatlamaları önler ve yüzeye direnç kazandırır. Manto uygulamasında kullanılacak donatı filesi 145 - 170 gr/m² ağırlıkta, 3-4 mm göz aralıklı olmalıdır.

ISI YALITIM SIVASI
Çimento esaslı, elyaf katkılı, taş sıva izlenimi veren, son kat hafif dekoratif sıvadır. uygulamada alt katmanları dış etkilerden yüksek sertliği ile korur. Zeminden kaynaklanabilecek görüntü bozukluklarını egale eder. 3 mm kalınlık için ortalama sarfiyatı 3-3,5 Kg/m²'dir. Beyaz renktedir.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

 


 

 

 

 

 

 

 

 


www.isiyalitim.com

 

  

 
mantolama sistemleri danışma hattı: 0216 367 25 25

     

      HİZMETLERİMİZ

- Bina ısı yalıtımı izolasyonu

- Bina ısı yalıtım sistemleri

- Dış cephe giydirme işleri

- Dış cephe kaplama sistemleri

-- Dış cephe yalıtım malzemeleri

-- Yalıtım malzemesi uygulama

-- Yalıtım malzemeleri fiyatı

-- Bina iç ve dış yalıtım

-- Yalıtım sistemleri

-- Binalara yalıtım

-- Isı yalıtımı malzemeleri

-- Isı yalıtım malzemelerinelerdir

-- Yalıtım malzemeleri nelerdir

-- Yalıtım malzemeleri kaç çeşittir

-- Yalıtımdaki malzemeler nelerdir

-- yalıtımdaki malzeme

-- yalıtım sıvası

-- mantolama yalıtım sıvası

-- XPS Yalıtım malzemeleri

-- EPS Yalıtım malzemeleri

-- XPS Yalıtım ürünleri

-- EPS Yalıtım ürünleri

-- XPS Yalıtım malzemesi

-- EPS Yalıtım malzemesi

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
r

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w w w . i s i y a l i t i m . c o m